-->
26.04.2024

Βλέπει Champions League η Μαρσέϊγ με εξαιρετικό Μήτρογλου

«Ζωντανή» στο παιχνίδι της εξόδου στο Champions League της νέας περιόδου έμεινε η Μαρσέιγ, μετά την επιβλητική της νίκη με 5-1 επί της Λιλ στο «Βελοντρόμ».

Εκ των μεγάλων πρωταγωνιστών της επιτυχίας ήταν ο Κώστας Μήτρογλου. Ο διεθνής στράικερ ξεκίνησε στην ενδεκάδα των γηπεδούχων (έπαιξε σε όλο το 90λεπτο) και φρόντισε να δικαιώσει τον Ρούντι Γκαρσία με δύο πολύ όμορφα γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά στο πρώτο μέρος (35΄-38΄).

Ο Μήτρογλου με τα δύο τέρματα που πέτυχε έφτασε τα 8 στη Ligue 1, ενώ ισάριθμες φορές το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε και ο Τοβέν (το δεύτερο τέρμα με πέναλτι). Η Μαρσέιγ με το 4-0 του πρώτου ημιχρόνου έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο μέρος, με τους «λιλουά» να μειώνουν στο 54΄ με τον Μπενζία, αλλά στο 68΄ ο Οκάμπος έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» για την ομάδα του λιμανιού.

Με το «τρίποντο» αυτό η Μαρσέιγ έπιασε στην 3η θέση (δίνει το εισιτήριο για τους προκριματικούς του Champions League) την Λιόν, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε του «Σαμπιονά».