-->
19.05.2024

EURO 2020: Ηχηρό «χαστούκι» της Τουρκίας στην πρωταθλήτρια κόσμου

Τουρκική «σφαλιάρα» για την πρωταθλήτρια κόσμου Γαλλία, που έχασε με 2-0 στο Ικόνιο και γνώρισε την πρώτη ήττα της στα προκριματικά του EURO 2020.

Χάρη σε γκολ των Καάν Αϊχάν και Τσενγκίζ Ιντέρ, η Τουρκία πανηγύρισε μία σπουδαία επιτυχία επί των «τρικολόρ» και έμεινε μόνη στην κορυφή του 8ου ομίλου, με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οδυνηρή ήττα, γνώρισε η Κύπρος από τη Σκωτία στο «Χάμπτνεν Παρκ» της Γλασκόβης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 61΄ με τον Ρόμπερτσον, αλλά η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν φάνηκε ότι θα έπαιρνε το βαθμό της ισοπαλίας, όταν ο Κουσουλός ισοφάρισε στο 87΄. Η χαρά των Κυπρίων, όμως, κράτησε μόλις δύο λεπτά, αφού στο 89΄ ο Μπερκ χάρισε στη Σκωτία τη νίκη.

Η Γερμανία με τέρματα των Σανέ και Ρόις επικράτησε εύκολα της Λευκορωσίας με 2-0 και πέτυχε το «2 στα 2», ενώ το απόλυτο νικών (σε τρία παιχνίδια) διατήρησε και το Βέλγιο, που ξεπέρασε με 3-0 το εμπόδιο του Καζακστάν.

Με σκόρερ και των δύο τερμάτων τον Τέεμου Πούκι σε διάστημα 12 λεπτών, στο 56΄ από ασίστ του Γκλεν Καμαρά και στο 68΄ από ενέργεια του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Ρόμπιν Λουντ, η Φινλανδία νίκησε 2-0 τη Βοσνία στο Τάμπερε και μπήκε δυνατά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Αρμενία επικράτησε εύκολα του Λιχτενστάιν με 3-0 στο Ερεβάν. Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις του Σαββάτου ξεχώρισε το συντριπτικό 9-0 της Ρωσίας επί του αδύναμου Σαν Μαρίνο στη «Μορντόβια Αρένα», στο Σαράνσκ.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ ήταν ο Αρτιόμ Τζιούμπα, ο οποίος έκανε «πόκερ» σημειώνοντας τέσσερα από τα γκολ των γηπεδούχων!

Νίκη με ανατροπή σημείωσε η Βόρεια Ιρλανδία, που αν κι έχανε στο Ταλίν ως το 77ο λεπτό νίκησε την Εσθονία με 2-1, έκανε το «3 στα 3» και οδηγεί την κούρσα στον 3ο όμιλο, στον οποίο μετέχουν επίσης Γερμανία και Ολλανδία.

Αναλυτικά:

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Εσθονία-Βόρεια Ιρλανδία 1-2 (25΄ Βασίλιεφ – 77΄ Ουάσινγκτον, 80΄ Ματζένις)
Λευκορωσία-Γερμανία 0-2 (13΄ Σανέ, 62΄ Ρόις)
5ος ΟΜΙΛΟΣ

Κροατία-Ουαλία 2-1 (17΄ αυτ. Λόρενς, 48΄ Πέρισιτς – 77΄ Μπρουκς)
Αζερμπαϊτζάν-Ουγγαρία 1-3 (69΄ Μαντάτοφ – 18΄ Όρμπαν, 53΄ Μπάρατ, 71΄ Χόλμαν)
8ος ΟΜΙΛΟΣ

Ισλανδία-Αλβανία 1-0 (22΄ Γκούντμουντσον)
Μολδαβία-Ανδόρα 1-0 (8΄ Άρμας)
Τουρκία-Γαλλία 2-0 (30΄ Αϊχάν, 40΄ Ιντέρ)
9ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρωσία-Σαν Μαρίνο 9-0 (25΄ αυτ. Τσέβολι, 31΄ πεν., 73΄, 76΄, 88΄ Τζιούμπα, 36΄ Κουντριάσοφ, 41΄ Μίραντσουκ, 77΄, 83΄ Σμόλοφ)
Βέλγιο-Καζακστάν 3-0 (11΄ Μέρτενς, 14΄ Καστάνιε, 50΄ Λουκάκου)
Σκωτία-Κύπρος 2-1 (61΄ Ρόμπερτσον, 89΄ Μπερκ – 87΄ Κουσουλός)