-->
19.03.2024

Europa League – Λουτσέσκου: Βγήκαμε με το κεφάλι ψηλά

Δεν κέρδισε αλλά και δεν «έχασε» κάτι που ήταν εξασφαλισμένο ο ΠΑΟΚ με την ήττα του και κάπως έτσι είδε το παιχνίδι με την Τσέλσι ο προπονητής του, Ραζβάν Λουτσέσκου.

Ο Ρουμάνος τεχνικός δήλωσε:

«Προετοιμάσαμε το παιχνίδι αναλύοντας καλά τον αντίπαλο, ξέραμε ότι ένα από τα δυνατά του σημεία είναι ο τρόπος ανάπτυξης που ξεκινάει από την γραμμή της άμυνας, από τα δυο κεντρικά μπακ, και τον Ζορζίνιο, ενώ αν περάσει η μπάλα από εκεί, τότε πολύ εύκολα μπορούν να εκμεταλλευτούν τον χώρο, να ανοίξουν το παιχνίδι, να παίξουν την μπάλα στις πλευρές και να γίνουν επικίνδυνοι.

Προσπαθήσαμε να είμαστε συμπαγείς και με τις κινήσεις του Σάχοφ και του Πέλκα στον χώρο αυτό να αποφύγουμε τέτοιου είδους καταστάσεις. Την ίδια ώρα, γνωρίζαμε ότι η Τσέλσι είναι μια γρήγορη και επιθετική ομάδα και όταν χάνει την μπάλα, αντιδρά πολύ γρήγορα. Ήταν πολύ σημαντικό για εμάς να είμαστε γρήγοροι, να περάσουμε την μπάλα από το κέντρο από τον Σάχοφ και τον Πέλκα στους παίκτες που θα έρθουν από πίσω, να δημιουργήσουμε χώρο και να φύγουμε γρήγορα από αυτή την κατάσταση. Ξεκινήσαμε τον αγώνα με αυτά τα συναισθήματα, ίσως δείξαμε παραπάνω σεβασμό στον αντίπαλο, κάναμε ένα λάθος στην φάση του πρώτου γκολ και από εκεί και πέρα το ματς θα μπορούσε να είχε τελειώσει με ένα σκληρό αποτέλεσμα για εμάς. Από εκεί και πέρα τρέξαμε πολύ, ξεφύγαμε από κάποιες καταστάσεις, βγήκαμε από το παιχνίδι με αυτό το αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ισορροπήσαμε κάπως το παιχνίδι, βγήκαμε πιο μπροστά, γίναμε πιο επιθετικοί, ίσως και η Τσέλσι από την πολύ μεγάλη προσπάθεια που είχε καταβάλει στο πρώτο μέρος έχασε κάτι από την φρεσκάδα της και δημιουργήσαμε κάποιες καταστάσεις όπου θα μπορούσαμε να πάρουμε την ισοπαλία».

Ο Λουτσέσκου ρωτήθηκε αν είναι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας: «Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που έδειξαν μέσα στο γήπεδο, έτρεξαν πολύ, δεν έχασαν το μυαλό τους. Από την άλλη πλευρά του αποτελέσματος, φυσικά δεν είσαι ικανοποιημένος όταν χάνεις. Όπως είπα αυτή την στιγμή αντιμετωπίσαμε μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη, που έχει εμπειρία, ποιότητα, παίκτες που έχουν κατακτήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο και είναι πολύ οργανωμένοι. Δεν θα πω λοιπόν ότι είμαι ικανοποιημένος, ήταν ένα παιχνίδι από το οποίο βγήκαμε με το κεφάλι ψηλά».

To φιλμ του αγώνα

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο ΠΑΟΚ από την Τσέλσι στην κατάμεστη Τούμπα, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η αγγλική ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο «Δικέφαλος» περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι είχε την ευκαιρία και για περισσότερα γκολ, χωρίς όμως να το καταφέρει κυρίως λόγω της αστοχίας της αλλά και των καλών επεμβάσεων του Πασχαλάκη. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο διαιτητής Μαγένχο θα μπορούσε να καταλογίσει πέναλτι σε τράβηγμα του Μπάρκλεϊ στον Μαουρίτσιο.

Στο πρώτο ημίχρονο, η διαφορά μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Τσέλσι ήταν χαώδης τόσο λόγω της δεδομένης ποιοτικής διαφοράς των δύο ομάδων όσο και επειδή ο λονδρέζικος σύλλογος κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με γκολ του Γούλιαν (7΄). Η άμυνα της ελληνικής ομάδας δεν αντέδρασε σωστά κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους και έδωσε εύκολο τετ α τετ στον Γούλιαν που νίκησε τον Πασχαλάκη. Ο Ρος Μπάρκλεϊ διέσχισε μεγάλο κομμάτι του γηπέδου τραβώντας παίκτες του ΠΑΟΚ πάνω του, κατάφερε να βρει τον αρχηγό της ομάδας, που σκόραρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η πρωτοπόρος της Πρέμιερ Λιγκ άγγιξε σε τέσσερις περιπτώσεις το 0-2 χωρίς όμως να το καταφέρει λόγω των καλών αποκρούσεων του Πασχαλάκη, αλλά και της αστοχίας του Μοράτα, ο οποίος έπαιξε καλά αλλά υστερούσε στην τελική προσπάθεια. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Κέπα Αριθαμπαλάγα, που ήταν κυρίως θεατής του αγώνα, ενώ ο Χατσερίντι ήταν πολύ «βαρύς» στο μαρκάρισμα των παικτών της Τσέλσι.

Και στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ουσιαστικά η ίδια τουλάχιστον μέχρι το 80ό λεπτό. Ο ΠΑΟΚ σε παθητικό ρόλο, η Τσέλσι μεταφέροντας το παιχνίδι συνεχώς μπροστά στην εστία του Πασχαλάκη και ο Μοράτα με κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια. Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει και με τη βοήθεια του κοινού που «έσπρωχνε» την ομάδα, έχασε δύο σχετικά καλές στιγμές με τον Μπίσεσβαρ και τον Βιερίνια, αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Χατσερίντι, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Μαουρίσιο, Ζαμπά (82΄ Μπίσεσβαρ), Σάκχοφ (69΄ Πρίγιοβιτς), Ελ Καντουρί, Πέλκας (62΄ Γουάρντα).
ΤΣΕΛΣΙ: Kέπα, Ζαπακόστα, Ρούντιγκερ, Κρίστιανσεν, Αλόνσο (65΄ Αθπιλικουέτα), Ζορζίνιο (65΄ Φάμπρεγκας), Καντέ, Γουίλιαν, Μπάρκλεϊ, Πέδρο, Μοράτα (80΄ Ζιρού).