-->
18.04.2024

NBA: Προελαύνουν οι Bucks με τρομερή εμφάνιση για μια ακόμη φορά από τον Γιάννη

Τρομερή εμφάνιση για μια ακόμη φορά από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, στη νίκη των Μπακς επί των Πίστονς με 99-95.

Ο Γιάννης, 22 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς στο Μιλγουόκι, κόντρα στους Πίστονς, και ενώ οι Μπακς ήταν μπροστά στο σκορ με 95-93, έκλεψε τη μπάλα από τον Μπράντλεϊ και στη συνέχεια πάσαρε στον Μπλέντσο ο οποίος κέρδισε φάουλ, κάνοντας με βολές το 93-97. Ουσιαστικά αυτή ήταν η φάση που έκρινε τον αγώνα, με τους Μπακς να επικρατούν με 99-95 κάνοντας πάρτι με 16 τάπες!

Με τη νίκη αυτή τα «ελάφια» έχουν 8-6 ρεκόρ, ενώ οι Πίστονς έπεσαν στο 10-4, σε μία χρονιά που έχουν ξεκινήσει δυνατά, αλλά έπεσαν στους ακόμα πιο δυνατούς Μπακς. Να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο οι Μπακς ήταν εντυπωσιακοί ρίχνοντας 10 τάπες στους αντιπάλους τους.

Για τους νικητές, ο Αντετοκούνμπο ξεχώρισε σε ένα ακόμα ματς έχοντας σε 35 λεπτά 21 πόντους με 8/15 δίποντα, 0/1 τρίποντα και 5/6 βολές. Κατέβασε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και 4 κοψίματα σε μία ακόμη εντυπωσιακά γεμάτη εμφάνιση. Πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Μίντλετον με 27 πόντους, με τον Μπλέντσο να έχει 14 και τον Σνελ 13. Για τους ηττημένους ο Μπράντλεϊ είχε 28 και οι Ντράμοντ και Χάρις από 13, αλλά δεν έφτασαν για να γλιτώσουν την ήττα από τους Μπακς.