-->
18.04.2024

Premier League: «Θρίλερ» στο Λονδίνο με νικήτρια την Άρσεναλ – Ο Μάρκο Σίλβα δεν έκανε ζημιά στη Τσέλσι

Για περισσότερο από μισή ώρα η Άρσεναλ έπαιζε με παίκτη λιγότερο απέναντι στη Μπέρνλι, αλλά τελικά πήρε τη νίκη στο «θρίλερ» του «Εμιρετς» με 2-1 για την 22η αγωνιστική της Premier League.

Η αποβολή του Τσάκα στο 65΄ έκανε τα πράγματα πολύ δύσκολα για το συγκρότημα του Αρσέν Βενγκέρ, που είχε ήδη προηγηθεί από το 59΄ με τον Μουστάφι.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και στο 93΄ έφτασαν στην ισοφάριση με το πέναλτι του Γκρέι. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν το βαθμό στο Λονδίνο, τελικά οι «κανονιέρηδες» απάντησαν με τον ίδιο τρόπο (πέναλτι) και με τον Αλέξις Σάντσες να ευστοχεί στο 97΄ πήραν το «τρίποντο» και παρέμειναν σε… τροχιά τίτλου.

costaΗ Τσέλσι νίκησε 2-0 τη Χαλ στο Λονδίνο

Η Τσέλσι νίκησε 2-0 τη Χαλ στο Λονδίνο, έτσι αύξησε την απόστασή της απ’τη Λιβερπουλ στους 10 βαθμούς και πλέον είναι στην κορυφή με +8 απ’τον δεύτερο, δηλαδή την Άρσεναλ.

Ο Ομάρ Ελαμπντελαουί μία μέρα μετά τις υπογραφές έκανε ντεμπούτο, καθώς τον είχε στην 11άδα ο Μάρκο Σίλβα, οποίος δεν κατάφερε να γίνει ο πρώτος τεχνικός φέτος μετά τον Γιούγκεν Κλοπ (Λίβερπουλ) που δεν γνωρίζει την ήττα στο «Stamford Bridge» για την Premier League.

Έχει πλέον 10 νίκες στα 11 εντός έδρας της η Τσέλσι, φτάνοντας τις 8 σερί επιτυχίες μετά την ήττα απ’τη Λίβερπουλ, ενώ ο Ντιέγκο Κόστα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ισπανο-Βραζιλάνος στην 100ή του εμφάνιση με την φανέλα της Τσέλσι πέτυχε το 15ο φετινό του τέρμα, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκάρι Κέιχιλ στο 81′ από ασίστ του Σεσκ Φάμπρεγας.

Αυτή ήταν η 101η ασίστ του Καταλανού στην Premier League, έφτασε τον Γουέιν Ρούνεϊ και περισσότερες έχουν μόνο οι Ράιαν Γκιγκς (162) και Φρανκ Λάμπαρτ (102).

Στο πρώτο ημίχρονο οι καθυστερήσεις ήταν πολλές λόγω του σοβαρού τραυματισμού του Ράιαν Μέισον, ο οποίος υπέστη κάταγμα στο κρανίο και υποβλήθηκε σε επέμβαση!