-->
28.03.2024

Super League: Με γκολ του Μπακασέτα η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ

Με γκολ του Μπακασέτα στο 42΄ η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική των play off της Super League.

Μία… στροφή πριν το φινάλε του μίνι πρωταθλήματος η ομάδα του Μανόλο Χιμένε απόκτησε προβάδισμα ενός βαθμού από τους Θεσσαλονικείς (9 έναντι 8) κι ως εκ τούτου έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της πρώτης θέσης που δίνει το «εισιτήριο» για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η σημερινή νίκη ήταν η δεύτερη για την Ένωση επί του ΠΑΟΚ στο μίνι πρωτάθλημα που διεξάγεται, με το ίδιο, μάλιστα, σκορ, αποτέλεσμα που φέρνει τους κιτγρινόμαυρους σε θέση ισχύος όσον αφορά την πρωτιά στα play off.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν φτάσει πιο άνετα στο «τρίποντο», καθώς μόλις στο 6΄ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κρέσπο από προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου. Ο άγραφος «νόμος» επιβεβαιώθηκε, αφού ο τελευταίος ανέλαβε να το εκτελέσει και έστειλε την μπάλα άουτ!

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν χειρότερο ποιοτικά, αλλά σημαδεύτηκε από δύο πολύ σοβαρά διαιτητικά λάθη. Στο 55΄ ο Μάνταλος ανέτρεψε από πίσω τον Πέδρο Ενρίκε πριν μπει στην περιοχή, σε κλασικό μαρκάρισμα για κίτρινη κάρτα. Θα ήταν η δεύτερη για τον αρχηγό της ΑΕΚ, όμως ο ρέφερι δεν καταλόγισε καν την παράβαση.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπακασέτας πέρασε εξαιρετική ασίστ στον Μάνταλο, ο οποίος ανατράπηκε από τον Λέο Μάτος λίγο πριν μπει στην περιοχή κι ενώ βρισκόταν απέναντι στον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.

Θα μπορούσε να δοθεί ακόμη και κόκκινη κάρτα, από τη στιγμή που ο αμυντικός του ΠΑΟΚ δεν έκανε κίνηση να βρει τη μπάλα και στέρησε προφανή ευκαιρία για γκολ στον αντίπαλό του. Ο Θάνος τον τιμώρησε με κίτρινη.