-->
18.04.2024

Super League: Στη Λάρισα δοκιμάζεται ο Παναθηναϊκός

Το πρωτάθλημα της Super League εισήλθε από χθες στην 15η αγωνιστική, ενώ εκκρεμούν τρεις που έχουν αναβληθεί. Όλες οι συναντήσεις παρουσιάζουν βαθμολογικό ενδιαφέρον, για διαφορετικό για κάθε ομάδα λόγο.

Ο Παναθηναϊκός, που με τον Μαρίνο Ουζουνίδη στον πάγκο μετρά δύο συνεχείς νίκες (ΠΑΟΚ, Ατρόμητος) και την «επική» πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδας, θα δοκιμαστεί σήμερα Κυριακή στη Λάρισα, απέναντι σε μια ομάδα που ψάχνει απεγνωσμένα για βαθμούς, καθώς βρίσκεται μόλις στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αύριο Δευτέρα η ΑΕΚ θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΣ Γιάννινα, που μπορεί να προέρχεται από εντός έδρας ήττα απέναντι στον Ολυμπιακό αλλά είναι μια συμπαγής, δυσκολοκατάβλητη και μαχητική ομάδα. Αν όμως η Ένωση θέλει να παραμείνει κοντά στον δεύτερο Παναθηναϊκό, τότε θα πρέπει να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός λογικά δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα στο «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στον Παναιτωλικό, ενώ Βέροια, Πλατανιάς, Ηρακλής και Λεβαδειακός θα επιδιώξουν να εκμεταλλευτούν τις έδρες τους απέναντι σε Ξάνθη, Ατρόμητο, Αστέρα Τρίπολης και Πανιώνιο, αντίστοιχα, καθώς βρίσκονται στα χαμηλά της βαθμολογίας.

paok-kerkuraΟ ΠΑΟΚ διέλυσε την Κέρκυρα

Ένας εκπληκτικός ΠΑΟΚ, διέλυσε την Κέρκυρα στο νησί των Φαιάκων με 5-0.

Το σκορ μιλά από μόνο του για τη διαφορά δυναμικότητας που είχαν σήμερα οι αντίπαλοι, αλλά είναι και δηλωτικό της εμφάνισης του «Δικέφαλου».

Το αυτογκόλ του Ανδρεόπουλου στο 48ο… δευτερόλεπτο «έκοψε τα πόδια» των γηπεδούχων, που δέχθηκαν στη συνέχεια σφυροκόπημα από την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς.

Το μακεδονικό συγκρότημα έπαιζε μόνο του στο γήπεδο, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν μείνει στις ισοπαλίες που είχαν αποσπάσει απέναντι σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ και το πλήρωσαν με τη βαρύτερη εντός έδρας ήττα της ιστορίας τους στην ανώτατη κατηγορία.

Κριτική δεν μπορεί να γίνει, αφού ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ, ενώ στα αξιοσημείωτα θα πρέπει να καταγραφή η παρατεταμένη γκίνια του Αθανασιάδη, που δεν κατόρθωσε να σκοράρει ούτε με πέναλτι!

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν με έξοχο πλασέ του Μπίσεσβαρ στο 23΄ και έφτασαν στο 0-3 στο 33΄ με τον Κάμπος, που πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Κουτζαβασίλη στο πέναλτι του Κλάους.

Ο Κάμπος ανέβασε το δείκτη  του σκορ στο 58ο λεπτό και το σκορ διαμορφώθηκε στο 61΄, όταν η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ιωάννου και κατέληξε στα δίχτυα μετά την κεφαλιά του Μάτος, με την μπάλα να έχει κατεύθυνση παράλληλα προς την εστία στην κεφαλιά του Βραζιλιάνου.

platanias-atromitosΘρίαμβος του Πλατανιά (3-0) με Ατρόμητο

Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς και συνέτριψε τον Ατρόμητο με 3-0, κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν στο συγκεκριμένο διάστημα.

Οι Κρήτες ήθελαν οπωσδήποτε τους βαθμούς και τους πήραν κατά τρόπο εμφατικό, απέναντι στην ομάδα των δυτικών προαστίων που γνώρισε δεύτερη συνεχή ήττα στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό αλλά όχι ανάλογες ευκαιρίες, αφού το άγχος ήταν εμφανές στις προσπάθειες των γηπεδούχων, όπως και η απουσία του Ούμπιδες από την επιθετική λειτουργία του Ατρόμητου.

Στην επανάληψη, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους, ήταν πολύ επιθετικοί και κατόρθωσαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι στο δίλεπτο 68΄-70΄.

Αφού στο 50ό και 51ο ο Γουνδουλάκης έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, στο 68΄ ο Καρυπίδης έπιασε την κεφαλιά, ο Μπρίτο έδιωξε στη γραμμή αλλά ο δεύτερος βοηθός έτρεξε στη σέντρα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γιακουμάκης εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων για να νικήσει για δεύτερη φορά τον Γκορμπούνοφ, ενώ ήταν ο ίδιος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ με εντυπωσιακό γυριστό σουτ στο 84΄.

ksanthi-beroiaΕπίδειξη δύναμης από Ξάνθη (4-0) στη Βέροια

«Τυφώνας» η Ξάνθη, σκόρπισε τη Βέροια με 4-0 στην πρωτεύουσα της Ημαθίας στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα.

Η ομάδα του Ράσβαν Λουτσέσκου, που διάγει περίοδο εντυπωσιακής φόρμας, τελείωσε το παιχνίδι χάρις σε ένα «μαγικό» δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, όταν από το 58ο έως το 67ο λεπτό ο Γιουνές σημείωσε χατ-τρικ, με δύο πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Παρά την εντύπωση που δίνει το σκορ, ο αγώνας ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο και η μοναδική φάση άξια αναφοράς ήταν το 0-1 που σημείωσε στο 19ο λεπτό ο Λισγάρας με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Λούκας.

Στο δεύτερο 45λεπτο όμως η εικόνα άλλαξε, αφού μετά το 0-2, που σημείωσε με πέναλτι ο Γιουνές στο 58΄ όταν ο Κάλι βρήκε την μπάλα με το χέρι στο γύρισμα του Βασιλακάκη, οι Ακρίτες κυριάρχησαν απόλυτα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Βασιλακάκης επωφελήθηκε από το ολέθριο σφάλμα του Λινάρδου και βρήκε τον Γιουνές για το 0-3, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε και πάλι από τα 11 μέτρα, όταν (κακώς) καταλογίστηκε η «εσχάτη των ποινών» σε πέσιμο του Τριάδη, με τον Τυνήσιο επιθετικό να νικά και πάλι τον Λόπεθ.