-->
29.03.2024

NBA All Star Weekend 2022: Οι Cavs νικητές στο Skills Challenge, εκτός τελικού οι Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης, ο Θανάσης και ο Άλεξ Αντετοκούνμπο βρέθηκαν ένα σουτ μακριά από τον τελικό του Skills Challenge, όμως οι γηπεδούχοι Cavs κατέκτησαν την πρώτη θέση στον πρώτο διαγωνισμό του All Star Weekend 2022 του Κλίβελαντ.

Η τριάδα των Ντάριους Γκάρλαντ, Έβαν Μόμπλεϊ και Τζάρετ Άλεν ξεχώρισε και αποδείχθηκε καλύτερη από Rooks (Γκίντι, Κάνινγκνχαμ, Μπαρνς) και Antetokounmpos, φθάνοντας πανάξια στην κατάκτηση του τροπαίου.

Πρώτος γύρος – Σουτ

Οι «Rookies» άνοιξαν την αυλαία. Ο Τζος Γκίντι ξεκίνησε με 16 πόντους στα 30 δευτερόλεπτα που είχε διαθέσιμα, με τον Κέιντ Κάνινγκχαμ να προσθέτει 10 πόντους και τον Σκότι Μπαρνς 6 πόντους, επομένως συνολικά 32 πόντους.

Ακολούθησαν οι Antetokounmpos, με τον Γιάννη και τον Άλεξ να σκοράρουν από 8 πόντους και τον Θανάση 4 πόντους, άρα συνολικά 20 πόντους.

Οι γηπεδούχοι Cavs πήραν την σκυτάλη και διαγωνίστηκαν τρίτοι. Ο Τζάρετ Άλεν σημείωσε 5 πόντους, ο Έβαν Μόμπλεϊ πρόσθεσε 18 και ο Ντάριους Γκάρλαντ 24 πόντους, δηλαδή συνολικά 47 πόντους.

Έτσι, ο πρώτος γύρος κατέληξε στους Cavs, που πήραν 100 πόντους.

Δεύτερος γύρος – Πάσα

Στον δεύτερο γύρο πρώτοι ξεκίνησαν εκ νέου οι «Rookies», με την τριάδα των Μπαρνς, Γκίντι, Κάνινγκχαμ να σημειώνει 88 πόντους.

Εν συνεχεία αγωνίστηκαν οι Antetokounmpos, σημειώνοντας και αυτοί 88 πόντους.

Οι Cavs αγωνίστηκαν και πάλι τρίτοι σημειώνοντας 74 πόντους.

Τα αδέλφια Αντετοκούνμπο κατέκτησαν τον δεύτερο γύρο στην ισοβαθμία παίρνοντας τους 100 πόντους.

Τρίτος γύρος – Team Relay (Σουτ και πάσα)

Οι «Rookies» ξεκίνησαν δυναμικά και ολοκλήρωσαν τον γύρο τους σε 1 λεπτό και 18 δευτερόλεπτα.

Ακολούθησαν οι Antetokounmpos όμως δεν μπόρεσαν να σπάσουν τον χρόνο των Rookies.

Εν συνεχεία ούτε οι Cavs κατάφεραν να σπάσουν τον χρόνο των Rookies.

Έτσι λοιπόν, οι Rookies κατέκτησαν τον τρίτο γύρο και συνάμα τους 200 πόντους, πανηγυρίζοντας την απευθείας πρόκριση στον τελικό.

Νοκ-άουτ γύρος

Cavs και Antetokoumpos ανδείχθηκαν ισόπαλοι και έτσι χρειάστηκε ο νοκ-άουτ γύρος για να αναδειχθεί ο δεύτερος φιναλίστ, ο οποίος θα προέκυπτε από το ποια ομάδα θα ευστοχούσε σε ένα τρίποντο. Οι Antetokounmpos διάλεξαν τον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος αστόχησε. Ο Γκάρλαντ ευστόχησε με την σειρά του ευστόχησε και έτσι στον τελικό προκρίθηκαν οι Cavs.

Τελικός

Στον τελικό, νικήτρια θα ήταν η ομάδα που θα ευστοχούσε πιο γρήγορα σε τρίποντο από το κέντρο. Οι Rookies χρειάστηκαν μόλις 9.9 δευτερόλεπτα. Οι Cavs όμως τα κατάφεραν μόλις στο δεύτερο σουτ τους, με τον Μόμπλεϊ να δίνει την νίκη στην ομάδα του.