-->
29.03.2024

Super League: Ισοπαλία για ΑΕΛ και ΟΦΗ

Ισόπαλη 0-0 τέλειωσε η αναμέτρηση ανάμεσα ΑΕΛ και ΟΦΗ στη 8η αγωνιστικής της Super League. Στο πρώτο ημίχρονο, που κυμάνθηκε στη μετριότητα σε γενικές γραμμές, ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά και την ατυχία να στερηθεί τον Βουό, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 40ό λεπτό και διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Λάρισας για εξετάσεις, ύστερα από στραβοπάτημα στον (κακό) αγωνιστικό χώρο.

Σε αυτό το διάστημα η ΑΕΛ είχε να επιδείξει την κεφαλιά του Μόρα στο 3΄ (απέκρουσε ο Στρέζος) και ο ΟΦΗ την προσπάθεια του Κυριακίδη (επίσης κεφαλιά) στο 9΄, που έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «βυσσινί» κυριάρχησαν και πίεσαν αρκετά τους φιλοξενούμενους. Αφού μια κεφαλιά του Νούνιτς πέρασε μόλις άουτ στο 50΄ και άλλη μία του Πίτι είχε την ίδια κατάληξη στο 53΄, η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 60΄: ο Πίτι κυνήγησε μια μπαλιά και γύρισε στον Κούνιτς, που αν και μπορούσε δεν πλάσαρε άμεσα, έκανε ντρίπλα και στη συνέχεια το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στα σώματα.

Στο 79΄ ο Μόρας ζήτησε πέναλτι (τράβηγμα του Παπάζογλου) αλλά ο Παπαπέτρου δε συγκινήθηκε και στο 85΄ ο Στρέζος έκανε μεγάλη απόκρουση στην εκτέλεση φάουλ του Πίτι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Φατιόν προσπάθησε να κάνει την προβολή και ο Κοροβέσης έδιωξε σε κόρνερ, στην τελευταία μεγάλη φάση της αναμέτρησης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Παπαπέτρου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρανίκας, Φατιόν, Μόρας – Νάστος, Πλατέλλας

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Γρομητσάρης, Μόρας, Ζίζιτς, Ντέλετιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς (72΄ Μπαργκάν), Πίτι, Ακόστα (87΄ Χούμπτσεφ).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος (61΄ Παπάζογλου), Κουτσιανικούλης (72΄ Ντίνας), Βουό (40΄ Αραβίδης), Πλατέλλας, Κυριακίδης, Μιχόγεβιτς, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Ποτουρίδης.