Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του 15minutes.gr ο νέος πρόεδρος της ΝΔ, Γιάννης Πλακιωτάκης πριν από λίγο όρισε τον αντικαταστάτη του στην γαλάζια Κ.Ο.
Την θέση του γραμματέα της Κ.Ο. ανέλαβε η Μαρία Αντωνίου. Η βουλευτής Καστοριάς είναι με απόφαση Πλακιωτάκη η διάδοχος του και νέα γραμματέας της Κ.Ο..
Η ίδια μέχρι πρότινος ήταν εκ των αναπληρωτών γραμματέων μαζί με τους Χρήστο Κέλλα, Δημήτρη Κυριαζίδη και Σάββα Αναστασιάδη.
Πάντως αυτή η απόφαση έχει σηκώσει νέα θύελλα αντιδράσεων μέσα στην Κ.Ο. αφού υπάρχουν πιο παλιοί βουλευτές από την Μαρία Αντωνίου ενώ και ο Σάββας Αναστασιάδης εμφανίζεται έντονα δυσαρεστημένος.
Εξάλλου η βουλευτής Καστοριάς εκλέχτηκε για πρώτη φορά το 2012 ενώ ο Σάββας Αναστασιάδης από το 2009. Πάντως και οι υπόλοιποι αναπληρωτές, Χρήστος Κέλλας και Δημήτρης Κυριαζίδης μπήκαν στη Βουλή για πρώτη φορά το 2012.