Ραντεβού στο Κάραβελ είχαν δώσει ενόψει της συνεδρίασης της ΚΟ της ΝΔ ο Απόστολος Τζιτζικώστας με γαλάζιους βουλευτές που τον στηρίζουν. Στις 19:00 συνεδριάζει η Κ.Ο. της ΝΔ και όπως είναι φυσικό, η ομάδα Τζιτζικώστα ετοιμάζεται για τη συνεδρίαση, όπου θα δώσει το παρών και ο περιφερειάρχης. Πριν από λίγο ο Ευάγγελος Μεϊμαράκης ανέφερε ότι “η επίθεση που δέχεται είναι χυδαία”
Στο ξενοδοχείο Κάραβελ εκτός του Τζιτζικώστα βρέθηκαν οι Μάκης Βορίδης, Άννα – Μισέλ Ασημακοπούλου, Νότης Μηταράκης, Σίμος Κεδίκογλου, Γιώργος Στύλιος, Χαράλαμπος Αθανασίου, Χρήστος Δήμας, Γιώργος Καρασμάνης, Γιάννης Αντωνιάδης, Βασίλης Γιόγιακας, Κώστας Σκρέκας και Ανδρέας Κατσανιώτης.