Λίγη ωρα μετά αφού άσκησε το εκλογικό του δικαίωμα στη Θεσσαλονίκη για την ανάδειξη του νεου αρχηγού της ΝΔ, ο Κώστας Καραμανλής μαζί με τη γυναίκα του Νατάσα Παζαίτη και τα παιδιά τους έφυγαν οδικώς για τη Σερβία.
Ο πρώην πρωθυπουργός είχε προγραμματισμένο ταξίδι στο πιο γνωστό χιονοδρομικό κεντρο τηςΣερβίας, το Κοπαόνικ.
Στην παρέα του είναι ο Ευριπίδης Στυλιανίδης επίσης οικογενειακώς αλλά και ο Κώστας Σκρέκας μαζί με τη δική του οικογένεια, ο οποιος μάλιστα κανόνισε και το ταξίδι.
Ο γαμπρός του βουλευτή Τρικάλων και συνέταιρος του σε διάφορες επιχειρήσεις Άλεξανδρος Κρομμύδας έχει στην πιο “in” περιοχή για χειμερινά σπορ της Σερβίας, στο βουνό Κοπαόνικ, ένα υπέροχο ξενοδοχείο – θέρετρο. Ο Άλεξανδρος Κρομμύδας είναι ιδιοκτήτης της αντιπροσωπείας Red Bull Hellas και ιδιοκτήτης του Junior Hotel. O Κώστας Σκρέκας είναι μέλος της Fortis A.E., μέσω της οποίας δραστηριοποιείται από δεκαπενταετίας στον κλάδο της εμπορίας ποιοτικών καταναλωτικών προϊόντων. Η εταιρεία με έδρα τη Φυλή αντιπροσωπεύει τρεις από τους μεγαλύτερους πολυεθνικούς ομίλους της Ευρώπης και έχει συνάψει συμφωνίες συνεργασίας με μεγάλους ομίλους στον χώρο των τροφίμων και των ποτών.
Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της εισάγει το ισοτονικό ποτό «Red Bull», γνωστό παγκοσμίως αλλά και στην Ελλάδα με το διαφημιστικό σλόγκαν «Δίνει φτερά». To energy drink με έμβλημα τους δύο θερμόαιμους κόκκινους ταύρους που συγκρούονται μετωπικά αποτελεί αδιαμφισβήτητη εμπορική επιτυχία του ιδρυτή της εταιρείας, ωστόσο η σύζυγός του επέλεξε να ανοίξει τα δικά της επαγγελματικά φτερά διαγράφοντας μια πορεία στον ιδιωτικό τομέα ως χημικός μηχανικός. Κόρη υψηλόβαθμου αστυνομικού με καταγωγή από τη Φθιώτιδα, η κυρία Σκρέκα έχει εργαστεί σε διάφορες εταιρείες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ως σύμβουλος, αλλά και σε τμήματα ποιοτικού ελέγχου, έρευνας, ανάπτυξης και διασφάλισης ποιότητας. Eξακολουθεί να παραμένει εργαζόμενη μητέρα σε καίριο πόστο μεγάλης ελληνικής εταιρείας βαριάς βιομηχανίας. Εκτός από επαγγελματικά δραστήρια, η σύζυγος του Κώστα Σκρέκα στην κοινωνία των Τρικάλων είναι γνωστή για την έφεσή της στη μόδα και το καλό γούστο, αλλά και την κλίση της στους δημοτικούς χορούς, με πολλούς να τη θυμούνται να χορεύει ασταμάτητα το καλοκαίρι του 2013 στο γάμο του περιφερειακού συμβούλου Θεσσαλίας Απόστολου Κολίτσα.
Το συγκρότημα Junior Hotel παρέχει όλες τις ανέσεις ενω βρίσκεται σε ενα από τα πιο όμορφα σημεία του βουνού, σε υψόμετρο περίπου 2.000 μέτρα.
Μάλιστα στην είσοδο του ξενοδοχείου κυματίζει η ελληνική σημαία μαζί με αυτή της Σερβίας.
Πέρα από τις στιγμές χαλάρωσης πάντως τα παιδια της οικογένειας Καραμανλή μαζί με τους συνομίληκους φίλους τους παίζουν στο χιόνι ενω κανουν και σκι.
To Κοπαόνικ πρόκειται για ένα βουνό με πυκνά δάση, ιαματικά νερά, μοναστήρια και κάστρα. Είναι το μεγαλύτερο βουνό της Σερβίας και η ψηλότερη κορυφή του είναι το Πάνσιτς, με υψόμετρο 2.017 μ.
Η απαράμιλλη φυσική ομορφιά του και ο μεγάλος ορυκτός πλούτος του έχουν καταστήσει το βουνό σε ένα χαρισματικό τόπο στα Βαλκάνια.
Στο Κοπαόνικ είναι το μεγαλύτερο χιονοδρομικό κέντρο στην Σερβία και ένας από τους ομορφότερους ορεινούς όγκους της χώρας.
Διαθέτει άρτια οργανωμένες πίστες σε υψόμετρο 1650 έως 2010 μέτρων συνολικού μήκους 44 χιλιομέτρων για αλπικό σκι και πίστες 20 χιλιομέτρων για κλασικό σκι και πάρκο για σνόουμπορντ, όπου διεξάγονται αγώνες τοπικού και διεθνούς χαρακτήρα.
Υπάρχουν τρεις πίστες για σλάλομ, γιγαντιαίο σλάλομ και κατάβασης.
Όλες οι πίστες είναι συνδεδεμένες με σύστημα τελεφερίκ και αναβατήρων δυναμικότητας 26.800 ατόμων ανά ώρα.
Στα τουριστικά θέρετρα, στην τοποθεσία Ράβνι Κοπαόνικ και στο χωριό Μπρζετσε, στην ανατολική πλαγιά του όρους, υπάρχουν πολυτελείς ξενοδοχειακές μονάδες, καφέ μπαρ, εστιατόρια και νυχτερινά κέντρα διασκέδασης.
Στα τουριστικά θέρετρα, στην τοποθεσία Ράβνι Κοπαόνικ και στο χωριό Μπρζετσε, στην ανατολική πλαγιά του όρους υπάρχουν πολυτελείς ξενοδοχειακές μονάδες, καφέ μπαρ, εστιατόρια και νυχτερινά κέντρα διασκέδασης.
Η περιοχή ήταν μεταλλευτικό κέντρο στη διάρκεια του μεσαίωνα. Εκτός από εκκλησίες και μονές μεσαιωνικά και προμεσαιωνικά φρούρια χτίστηκαν στην περιοχή από τις σερβικές δυναστείες.
Το κοντινότερο μεσαιωνικό κάστρο είναι το Μάγκλιτς. Το εθνικό πάρκο στο Κοπαόνικ, τόπος κατοικίας σπάνιων ειδών ζώων και πουλιών και σπάνια χλωρίδα, ιδρύθηκε το 1981.
Το φυσικο τοπιο ειναι εφαμιλλο του Μπανσκο(στο βουνο).Απλα ειναι διαφορετικα στημενο σε σχεση με το μπανσκο.Υπαρχει τ κεντρικο συγκροτημα ξενοδοχειων μπροστα στα λιφτ(ski in-out)και μαγαζακια ,καφε εστιατορια,υπαρχει ενας οικισμος απο μικρους ξενωνες στα 4χλμ και υπαρχει ενα χωριο στα 16χλμ οπου επισης υπαρχουν ξενοδοχεια και συνδεεται με λιφτ με το κυριως χιονοδρομικο.
Τα τελευταια χρονια οι Σερβοι επενδυουν πολλα γιατον εκσυγχρονισμο των λιφτ και στη τεχνητη χιονωση,πχ Ηδη εχουν 7 τετραθεσια 1 εξαθεσιο συν τα πιατα οπως και το 75% καλυπτεται με τεχνητο χιονι. Η διαδρομη ειναι 7 ωρες απο θεσσαλονίκη, ο δρομος ειναι καλος σε γενικες γραμμες και απολυτως ασφαλης (μεσω Σκοπιων).
Στα περίχωρα της πόλης μπορούμε να επισκεφτούμε μία σειρά από τουριστικά αξιοθέατα, όπως π.χ Novi Pazar περίπου 29 χμ., Kláster Studenica περίπου 32 χμ., Divcibare περίπου 112 χμ., Stari Ras περίπου 36 χμ., Κοιλάδα των Βασιλέων, Κοιλάδα Ibarské, Sandzak περίπου 16 χμ., Ορεινή ορεινό όγκο Goc περίπου 29 χμ., Εκκλησία των Αγίων. Πέτρα περίπου 27 χμ., Kláster Gradac περίπου 24 χμ., Εθνική πάρκο Kopaonik περίπου 1 χμ., Pancicev περίπου 2 χμ.
Το Kopaonik απέχει 440 χλμ. από τα σύνορα ( Εύζωνοι ) και 270 χλμ. από το Βελιγράδι.