Αποσύρονται από την αγορά με εντολή του ΕΦΕΤ παρτίδες συσκευασμένου γεμιστού ρολού κοτόπουλο και μπιφτεκιού, καθώς και στα δύο προϊόντα ανιχνεύθηκε το παθογόνο βακτήριο Salmonella spp.
Ειδικότερα, όπως ανακοίνωσε ο ΕΦΕΤ, πρόκειται για το προϊόν με την εμπορική ονομασία «ΑΒ ρολό κοτόπουλο με μπέικον και τυρί», συσκευασμένο, με ημερομηνία κατάψυξης: 23.09.2017, αριθμό παρτίδας : Trace ID : 1517266608 και ημερομηνία ανάλωσης έως : 17.03.2019. Το προϊόν παράγεται και συσκευάζεται για την ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε., Λεωφόρος Σπάτων.
![](https://www.naftemporiki.gr/fu/p/1302786/638/10000/0x000000000132b79d/1/efet-kotopoulo.jpg)
Το δεύτερο προϊόν φέρει την εμπορική ονομασία «H δική μας φάρμα παραδοσιακό μπιφτέκι BBQ με φρέσκο μαϊντανό και κρεμμύδι», είναι συσκευασμένο, με κωδικό παρτίδας 26102017 και ημερομηνία ανάλωσης έως : 26.10.2018. Το προϊόν αυτό παράγεται και συσκευάζεται από την επιχείρηση «Π. Καμαράτου και ΣΙΑ Ε.Ε.» , ΒΙ.ΠΑ. Μαρκόπουλου.
Οι καταναλωτές που έχουν προμηθευτεί τα παραπάνω προϊόντα καλούντα να μην τα καταναλώσουν.