Search

Μουντιάλ 2018: Λαχτάρα για Ιταλία, την «πάτησαν» οι Ουαλοί του Μπέιλ

Πριν 8 έτη

«Λαμπάδα» στον Τσίρο Ιμόμπιλε θα πρέπει να ανάψει ο Τζαμπιέρο Βεντούρα, αφού ο επιθετικός της Λάτσιο γλίτωσε την Εθνική Ιταλίας από ένα «στραβοπάτημα» που θα έμενε στην ιστορία.

Η «σκουάντρα ατζούρα» έχανε στα Σκόπια από την ΠΓΔΜ ως το 75ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο ο επιθετικός των «ατζούρι» ισοφάρισε και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην Ιταλία, που πάντως δεν πείθει στη μετά Κόντε εποχή.

Την ίδια ώρα η Ισπανία περνούσε άνετα 2-0 από τα Σκόδρα απέναντι στην Αλβανία, καθώς έπαιξε σε όλο το παιχνίδι «μονότερμα» τους γηπεδούχους. Ωραίος αγώνας έγινε στο Βελιγράδι ανάμεσα σε Σερβία και Αυστρία (3-2), ενώ το ΕΊΡΕ πέρασε εύκολα με 3-1 από τη Μολδαβία και η Ισλανδία νίκησε 2-0 την Τουρκία, με τον Φινμπόγκασον να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Γεωργία δημιούργησε την έκπληξη της βραδιάς αποσπώντας ισοπαλία 1-1 στο Κάρντιφ από την Ουαλία, το Ισραήλ «λαχτάρισε» στο «Σάμι Οφέρ» της Χάιφα απέναντι στο Λιχτενστάιν (2-1), ενώ με γκολ του Μάντζουκιτς η Κροατία έφυγε με το «διπλό» από το Ολυμπιακό Στάδιο του Ελσίνκι και ηΟυκρανία επιβλήθηκε εύκολα 3-0 του Κοσόβου, παίζοντας ως γηπεδούχος στην Κρακοβία..

Αναλυτικά:

4ος ΟΜΙΛΟΣ

• Ουαλία-Γεωργία 1-1 (10΄ Μπέιλ – 57΄ Οκριασβίλι)
  • Μολδαβία-ΕΊΡΕ 1-3 (45΄+ Μπουγκάγιεφ – 2΄ Λονγκ, 69΄, 76΄ ΜακΛιν)
  • Σερβία-Αυστρία 3-2 (6΄, 23΄ Μίτροβιτς, 74΄ Τάντιτς – 15΄ Σάμπιτζερ, 63΄ Γιάνκο)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

• Ισραήλ-Λιχτενστάιν 2-1 (3΄, 16΄ Χεμέντ – 49΄ Γκόπελ)
  • Αλβανία-Ισπανία 0-2 (55΄ Ντιέγκο Κόστα, 63΄ Νολίτο)
  • ΠΓΔΜ-Ιταλία 2-3 (57΄ Νεστορόφσκι, 59΄ Χασάνι – 24΄ Μπελότι, 75΄, 90΄+2 Ιμόμπιλε)