Close this search box.
Search

Μουντιάλ 2018: «Τεσσάρες» για Ισπανία – Ιταλία

Πριν 8 έτη

Το Εϊρε έφυγε με μεγάλη νίκη από το «Ερνστ Χάπελ» απέναντι στην Αυστρία με γκολ του ΜακΛιν και τέθηκε επικεφαλής στον 4ο προκριματικό όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης του Μουντιάλ 2018.

Ωφελημένη ήταν και η Σερβία που παρέμεινε αήττητη, καθώς με γκολ του Μίτροβιτς στο 86΄ απέσπασε ισοπαλία στο Κάρντιφ από την Ουαλία, αφήνοντας την «παρέα» του Μπέιλ τρίτη.

Πιο… θεαματικά τα πράγματα στον 7ο όμιλο, όπου η Ισπανία συνέτριψε με 4-0 στο «Νουέβο Λος Κάρμενες» την Π.Γ.Δ.Μ., ενώ η Ιταλία σκόραρε άλλα τόσα γκολ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στο Λιχτενστάιν και στην επανάληψη κατέβασε ταχύτητα.

Αντίθετα, πανωλεθρία υπέστη η Αλβανία στην «Ελμπασάν Αρένα», όπου γνώρισε την ήττα με 0-3 πό το Ισραήλ.Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες, λόγω αποβολών (απευθείας κόκκινες) των Τζιμσίτι στο 17΄ και Ετρίτ Μπερίσα 55΄.