Καλή τύχη κ. Γεωργιάδη, λέει ο Κώστας Βαξεβάνης μετά την προσφυγή του στελέχους της Νέας Δημοκρατίας στη Δικαιοσύνη για το δημοσίευμα του Hot Doc που τον παρουσιάζει ως παιδεραστή.
Δείτε τι έγραψε ο δημοσιογράφος και εκδότης του περιοδικού:
“Απειλές για προσφυγή στη Δικαιοσύνη εξαπέλυσε ο Νίκος Γεωργιάδης εναντίον του Hot Doc, λόγω του τεύχους 93 που κυκλοφορεί. Το ίδιο έκανε όταν επικοινωνήσαμε μαζί του και του θέσαμε όλα τα επίσημα στοιχεία της έρευνάς μας που τον εμπλέκουν σε υπόθεση παιδεραστίας. Στο εν λόγω ρεπορτάζ αποκαλύπτονται όλα τα στοιχεία που εμφανίζουν τον Γεωργιάδη ως παιδεραστή.
Ακολουθώντας το δρόμο πολλών ακόμα που τα σκάνδαλα και την προκλητική στάση αποκάλυψε το Hot Doc, ο υπεύθυνος Πολιτικού Σχεδιασμού της Νέας Δημοκρατίας καταφεύγει σε μηνύσεις προκειμένου να μην απαντά στην ουσία της υπόθεσης. «Στα κατάπτυστα προσβλητικά και συκοφαντικά δημοσιεύματα μια απάντηση υπάρχει η προσφυγή στη Δικαιοσύνη. Η λασπολογία έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Θα διαφυλάξω την αξιοπρέπειά μου με κάθε νόμιμο μέσο» δήλωσε ο Γεωργιάδης.
Ο κ. Γεωργιάδης μπορεί να κάνει μήνυση, αγωγή ή χαρακίρι στο Σύνταγμα, αλλά ως δημόσιο πρόσωπο οφείλει να απαντήσει. Θα χαρούμε πολύ να δούμε τον κ. Γεωργιάδη στην αίθουσα κάποιου δικαστηρίου, όπου στην αποδεικτική διαδικασία θα πρέπει να κατατεθούν αναλυτικά και χωρίς προσχήματα δεοντολογίας όσα έχουμε στη διάθεσή μας. Φανταζόμαστε ότι ο κ. Γεωργιάδης θα έχει το θάρρος να αντιμετωπίσει σε μια δίκη και αυτούς που τον εμφανίζουν ως θύτη, καθώς επίσης τα αποδεικτικά στοιχεία και τα βίντεο από το δωμάτιο που γίνονταν οι συνευρέσεις με ανήλικα αγόρια.
Καλή τύχη κ. Γεωργιάδη”.