Ως ένα ιδιαίτερα ασφαλές αυτοκίνητο, χαρακτηρίζεται το SUV με το οποίο είχε το δυστύχημα ο Παντελής Παντελίδης. Ένα αυτοκίνητο, που εκτός των άλλων, θέλει ιδιαίτερες ικανότητες για να οδηγηθεί σωστά, λόγω της μεγάλης ιπποδύναμής του.
Πρόκειται για μία Mercedes ML63 AMG του 2008, η οποία εφοδιάζεται με βενζινοκινητήρα 6,2 V8 διπλού turbo, που αποδίδει 510 PS κι έχει μέγιστη ροπή 64,2 kgm!
Διαθέτει το 7τάχυτο αυτόματο κιβώτιο της Mercedes, ενώ οι επιδόσεις του τετρακίνητου SUV είναι τρομακτικές παρά το ογκώδες – βαρύ αμάξωμά του. Η διαδικασία επιτάχυνσης 0-100 km/h καλύπτεται σε μόλις 4,4 sec (επιδόσεις διθέσιων supercars). Η τελική ταχύτητα περιορίζεται ηλεκτρονικά στα 250 km/h.
Όσι για την τιμή του; Καινούργιο στοιχίζει πάνω από 200.000 ευρώ…