Νέα πρόσωπα βγάζει το ΠΑΣΟΚ μπροστά με αφορμή και την 16η Δεκεμβρίου όπου θα πραγματοποιηθεί η ανοιχτή συγκέντρωση στο Σπόρτινγκ.
Με στόχο την ενότητα για την παράταξη, η Φώφη Γεννηματά επιχειρεί άνοιγμα στο χώρο της ευρύτερης κεντροαριστεράς, με νέα αλλά έμπειρα πρόσωπα.
Μετά από τις εκλογές του Σεπτεμβρίου, η Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, ανανεώνει το στελεχιακό δυναμικό του κινήματος με πρόσωπα τα οποία ηλικιακά δεν ξεπερνούν το τεσσαρακοστό έτος.
Ενδεικτικά είναι τα πρόσωπα τα οποία έχουν επιλεγεί σε πολλούς σημαντικούς τομείς οι οποίοι άπτονται άμεσα με ζητήματα τα οποία βρίσκονται στην επικαιρότητα και στον βασικό προγραμματισμό της κυβέρνησης για το επόμενο διάστημα.
Στον τομέα της Ηλεκτρονικής διακυβέρνησης, έχει τοποθετηθεί ο Σπύρος Βρεττός, ενώ τομεάρχης Οικονομίας είναι ο Ηρακλής Ρούπας.
Αλλά και στον τομέα μεταφορών, όπου το ΠΑΣΟΚ συχνά επιτεθείτε στην κυβέρνηση και στον υπουργό Χρήστο Σπίρτζη, έχει οριστεί τομεάρχης ο Λάμπρος Ρώσσης.
Προσωπικές επιλογές της κ. Γεννηματά αποτελούν τόσο ο Γιάννης Χαρωνίτης, τομεάρχης Περιφερειακού σχεδιασμού, όσο και ο Δημήτρης Κουρέτας, τομεάρχης έρευνας.
Επικεφαλής του τομέα Δικαιοσύνης, τέθηκε η Χριστίνα Κουντούρη, ενώ σε αυτόν της κοινωνικής ασφάλισης ο Μιχάλης Κωνσταντίνου, με τον Απόστολο Ψωμά να έχει οριστεί ως τομεάρχης Προστασίας του Πολίτη.
Ο Γιάννης Ράπτης αποτελεί την επιλογή για τον τομέα Περιβάλλοντος.
Βέβαια το κάλεσμα της κ. Γεννηματά, αφορά και στελέχη τα οποία είχαν αποστασιοποιηθεί από το ΠΑΣΟΚ και είχαν ακολουθήσει τον Γιώργο Παπανδρέου στο ΚΙΔΗΣΟ.
Έτσι στον τομέα διεθνών σχέσεων επικεφαλής είναι ο Κώστας Τριαντάφυλλος με αναπληρωτή την Βασιλική Σουλαδάκη.
Για τους τομείς Υγείας και Παιδείας, έχουν επιλεγεί οι Συμεών Κεδίκογλου και Άγγελος Τόλκας, αμφότεροι προερχόμενοι από το κόμμα του κ. Παπανδρέου.
Από τα νεότερα στελέχη που ανήκουν στο νέο οργανωτικό σχήμα του κινήματος, είναι και ο Γιάννης Ιωαννίδης στον τομέα της Ανάπτυξης αλλά και ο Κώστας Μαθιουδάκης ως τομεάρχης ενέργειας.
Τα δυο στελέχη έχουν πείρα από τη θητεία τους σε θέση γενικών γραμματέων, όπως και ο Κώστας Πανταζής στον τομέα εργασίας.
Σ΄αυτό το εγχείρημα ανασυγκρότησης που επιχειρεί η Φώφη Γεννηματά, δε θα μπορούσαν να λείπουν και έμπειρα ιστορικά στελέχη.
Ο Κώστας Λαλιώτης, ο Κώστας Γείτονας και ο Χρήστος Πρωτόπαππας, αποτελούν από κοινού με τον εκπρόσωπο τύπου Παύλο Χρηστίδη τη στενή ομάδα συνεργατών της Προέδρου.
Εκεί έχει ενταχθεί και ο Μανώλης Όθωνας, ο οποίος σύντομα θα ανακοινωθεί ως ο νέος διευθυντής του πολιτικού γραφείου της κ. Γεννηματά.
Το παρών δίνουν και οι κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι Ανδρέας Λοβέρδος και Θανάσης Θεοχάρης αλλά και ο γραμματέας του κόμματος Στέφανος Ξεκαλάκης.
Οι Βασίλης Κεγκέρογλου και Βασίλης Έξαρχος έχουν εγκατασταθεί στη Βουλή, σχεδιάζοντας την κοινοβουλευτική στρατηγική της κυβέρνησης.
Κοντά στην πρόεδρο είναι και η ευρωβουλευτής Συλβάνα Ράπτη αλλά και ο Κώστας Σκανδαλίδης.
Ενώ ακόμα δεν έχει καλυφθεί η θέση του διπλωματικού συμβούλου, με τον Δημήτρη Καραϊτίδη να είναι το “φαβορί” για τη θέση αυτή, καθώς φέρει εμπειρία από τη θητεία του στο πλευρό δυο πρώην προέδρων του κινήματος, των Γιώργου Παπανδρέου και Ευάγγελου Βενιζέλου.
Στο επόμενο διάστημα το ΠΑΣΟΚ, σχεδιάζει εκδηλώσεις επί σειρά ζητημάτων, οι οποίες αρχής γενομένης από τη συγκέντρωση στο Σπόρτινγκ στις 16 του μήνα, έχουν το βλέμμα στραμμένο στη συνδιάσκεψη της Δημοκρατικής Συμπαράταξης το Μάιο.