Είναι όμορφη, είναι δυναμική, είναι και αγρότισσα και πρωτοστατεί στις κινητοποιήσεις στην Κορινθία εναντίον του Ασφαλιστικού και της φορολόγησης των αγροτών. Πήρε και το τρακτέρ και έφτασε στα μπλόκα. Η Μαρία-Πετρούλα Σκλία το τέταρτο κατά σειρά παιδί μιας πολύτεκνης οικογένειας από την Ποσειδωνία Κορίνθου δίνει μάχη εδώ και πολλά χρόνια για να στηρίξει τον πρωτογενή τομέα της Κορινθιακής οικονομίας. Ο πατέρας της ο Γιώργος Σκλίας έχει δημιουργήσει την οικογενειακή επιχείρηση «ΑΓΡΟΚΤΗΜΑ ΣΚΛΙΑΣ» στην οποία συμμετέχει ενεργά κι με πάθος η νεαρή Μαρία-Πετρούλα.
Στην προσωπική της σελίδα στο face book η Μαρία δημοσίευσε την παραπάνω φωτογραφία με την εξής λεζάντα: “Λέω ΝΑΙ στην Πρωτογενή Παραγωγή, που ολοένα και πιο αυτοκαταστροφική γίνεται, που με γοργούς ρυθμούς απαξιώνεται και δεν προστατεύεται, που οράματα και αγάπες για τη γη υπόσχονται να την αναδείξουν…ακόμη πιο αργά…, ή μήπως όχι;”
Τι θα έλεγε στον Τσίπρα αν τον συναντούσε
Η 25χρονη Μαρία-Πετρούλα Σκλιά δηλώνει ότι θα παραμείνει στα μπλόκα και στο τρακτέρ της “έως ότου υπάρξουν μέτρα για τους νέους αγρότες”. Θέλει μάλιστα να συναντήσει τον Πρωθυπουργό. Τι θα του πει; «Δώστε κίνητρα για τους νέους αγρότες για να γυρίσουμε πίσω στα χωράφια μας και στα πτηνοτροφεία μας. Ετσι όπως τα κάνετε, δεν βγαίνει, μας καταστρέφετε» θα του πει με φανερό αγωνιστικό χαρακτήρα. Και συμπληρώνει: «Αν συναντήσω κάποια στιγμή τον κ. Τσίπρα θα ήθελα να μου έλεγε αυτός τι είδους κίνητρα δίνει σήμερα η κυβέρνηση στους νέους αγρότες».
Η Μαρία –Πετρούλα Σκλία στις πρόσφατες Περιφερειακές Εκλογές ήταν υποψήφια Περιφερειακή Σύμβουλος με τον συνδιασμό του Περιφερειάρχη Πέτρου Τατούλη.
Η Μαρία – Πετρούλα Σκλία γεννήθηκε στην Κόρινθο το έτος 1991 όπου και κατοικεί σήμερα. Είναι το τέταρτο κατά σειρά παιδί πολύτεκνης οικογένειας. Ολοκλήρωσε τη βασική της εκπαίδευση στην Κόρινθο και αποφοίτησε από το 1ο Γενικό Λύκειο Κορίνθου. Με τη συμμετοχή της στις Πανελλαδικές εξετάσεις, πέτυχε στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Παράλληλα εργάζεται ενεργά στην πρωτογενή παραγωγή ως διευθύνων σύμβουλος της οικογενειακής της επιχείρησης με την επωνυμία ‘’ΑΓΡΟΚΤΗΜΑ ΣΚΛΙΑΣ ΙΚΕ’’.
Έχει επιδείξει ενδιαφέρον για την αγροτική παραγωγή, και ολοκληρώνει τη διπλωματική της εργασία, με θέματα που αφορούν την επιμόρφωση και την κατάρτιση στον αγροτικό τομέα, σε συνδυασμό με πεδίο έρευνας στην Κορινθία.
Συμμετείχε εθελοντικά σε κοινωνικές δραστηριότητες, σχετικά με δράσεις που αφορούν τη στήριξη ευπαθών ομάδων και συλλόγων.