Επεισόδια σημειώθηκαν νωρίς το απόγευμα της Κυριακής στο Σύνταγμα, κατά τη διάρκεια διαδήλωσης ενάντια στα μέτρα για τον κορωνοϊό.
Περίπου 400 άτομα συγκεντρώθηκαν στο Σύνταγμα κρατώντας ελληνικές σημαίες και πανό που έγραφαν «η μάσκα είναι φίμωτρο». Κατά τη διάρκεια της διαδήλωσης επικράτησε ένταση, με τους συγκεντρωμένους λίγο μετά τις 16:15 να κινούνται προς το μέρος των δυνάμεων της αστυνομίας, πετώντας τους διάφορα αντικείμενα – μεταξύ των οποίων νεράτζια και πορτοκάλια.
Οι αρχές απάντησαν με χρήση χημικών.
Λευκός Πύργος: Ένταση στη συγκέντρωση κατά του lockdown
Ένταση με περιορισμένη χρήση κροτίδων κρότου λάμψης από την ΕΛ.ΑΣ σημειώνεται αυτή την ώρα στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας κατά του lockdown μπροστά στο Λευκό Πύργο της Θεσσαλονίκης.
Όλα ξεκίνησαν όταν τα άτομα βγήκαν από το πλακόστρωτο της Νέας Παραλίας και επιτέθηκαν στους αστυνομικούς, αναποδογυρίζοντας κάδους απορριμμάτων, πετώντας αντικείμενα, πέτρες, φωτοβολίδες αλλά και… χιονόμπαλες.
Η αστυνομία απάντησε με περιορισμένη χρήση κροτίδων κρότου λάμψης.
Δείτε τα βίντεο: