Close this search box.
Search

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0: Κέρβερος ο Αθανασιάδης, “χρυσός” σκόρερ ο Ελίασον

Πριν 4 μήνες

Το ντέρμπι στην «OPAP Arena» έληξε με νικητή στο… τέλος, καθώς η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις. Πολυτιμότερος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιώργος Αθανασιάδης, ο οποίος έκανε σωτήριες επεμβάσεις, αλλά και ο σκόρερ, Νίκλας Ελίασον, ο οποίος στο 90+1′ έγινε ο ήρωας για την ομάδα του.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν πρώτοι (65 βαθμούς), ενώ ο Ολυμπιακός 4ος με 57.

Πριν την  έναρξη της αναμέτρησης, οι φίλοι της «ένωσης» έφτιαξαν μία πανέμορφη και συνάμα συγκινητική ατμόσφαιρα, καθώς με πρωτοβουλία της διοίκησης, μοιράστηκε σε κάθε θέση του γηπέδου ένα σημαιάκι με το σήμα των 100 χρόνων της ομάδας, τα οποία κυματίστηκαν στην είσοδο των συλλόγων.

Στο 9ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» το γκολ με τον Γιώργο Μασούρα έπειτα από «γλυκιά» μπαλιά του Ντάνιελ Ποντένσε, ο οποίος επιχείρησε μία κεφαλιά-ψαράκι, την οποία απέκρουσε ο Γιώργος Αθανασιάδης.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν την υψηλή πίεση και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες με τους Σαντιάγκο Έσε και Αγιούμπ Ελ Κααμπί, καθώς ο Αθανασιάδης είχε και πάλι την «απάντηση» στέλνοντας τις ομάδες στο 0-0.

Είναι άξιο αναφοράς πως το πρώτο ημίχρονο είχε ένα γρήγορο και σκληρό τέμπο και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στην «μονομαχία» του Παναγιώτη Ρέτσου και Λιβάι Γκαρσία.

Στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να έχει την υπεροχή, πίεσε και έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Γκαρσία, ο οποίος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έξοδο του κίπερ των «ερυθρόλευκων», Κωνσταντίνο Τζολάκη να μπλοκάρει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια (64′).

Οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ στο 82ο λεπτό, όταν ο Ζέλσον Μάρτινς να σουτάρει, αλλά ο πορτιέρε του «δικέφαλου» φώναξε… παρών για άλλη μία φορά, ενώ λίγο μετά σε κενή εστία ο Τσικίνιο αστόχησε.

Στο τέλος του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 90’+1′ ο Ελίασον με όμορφο τελείωμα… ξέρανε τους «ερυθρόλευκους» και έδωσε την νίκη και το προβάδισμα στην ομάδα του, για να γράψει το τελικό 1-0 στην αναμέτρηση.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (77′ Πόνσε), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (71′ Μάνταλος), Γιόνσον, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς (71′ Ελίασον), Πινέδα΄(71′ Τσούμπερ), Γκαρσία (86′ Λιούμπισιτς)