Close this search box.
Search

«Αγκαλιάζει» το πλεονέκτημα η Μπαρτσελόνα, «πάτησε» δεκάδα η Αναντολού Εφές (H βαθμολογία)

Πριν 5 μήνες

Η διάρκεια της Μπαρτσελόνα σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξε τον δρόμο για το «διπλό», με τους «μπλαουγκράνα» να εξασφαλίζουν στο 20΄ μία διαφορά ασφαλείας 17 πόντων (30-47), η οποία της επέτρεψε να αντέξει στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στον… επίλογο του αγώνα, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 26-16, αλλά δεν ήταν αρκετό…

Πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 15 πόντους, ενώ από την Μπάγερν ξεχώρισε ο «διπλός» Σερζ Ιμπάκα με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 30-47, 53-71, 79-87

Η Αναντολού Εφές «πάτησε» την Μπασκόνια στη Βιτόρια και με ρεκόρ 15-17 «σκαρφάλωσε» στη δέκατη θέση, που δίνει το «εισιτήριο» για τα play in. Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 97-76 των Βάσκων, πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη της και υποχρέωσε τους γηπεδούχους στη 16η ήττα τους (παρέμειναν στην 9η θέση).

Με 13/28 τρίποντα και τους Σέιν Λάρκιν, Ουίλ Κλάίμπερν σε ρόλο «εκτελεστών» με 25 και 20 πόντους, αντίστοιχα, η Αναντολού Εφές εξασφάλισε από το πρώτο δεκάλεπτο μία διψήφια διαφορά (22-32 στο 10΄) και δεν κοίταξε πίσω… Άλλωστε με 5/22 τρίποντα και πολλά λάθη η Μπασκόνια δεν είχε δικαίωμα στο όνειρο της ανατροπής…

Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Μάρκους Χάουαρντ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 45-49, 53-77, 76-97