Η Αιμιλία Υψηλάντη άφησε το στίγμα της στον παλιό ελληνικό κινηματογράφο.
Στο βιογραφικό της έχει συνεργασίες με σπουδαία ονόματα του παλιού κινηματογράφου όπως ήταν ο Λάμπρος Κωνσταντάρας, ο Κώστας Βουτσάς και ο Θανάσης Βέγγος.
Η ηθοποιός με τα σαγηνευτικά πράσινα μάτια σπάνια πραγματοποιεί δημόσιες εμφανίσεις.
Ωστόσο, το βράδυ της Δευτέρας, βρέθηκε στο θέατρο Βράχων για να παρακολουθήσει την παράσταση «Ιφιγένεια η εν Ταύροις».
Η 79χρονη σήμερα ηθοποιός παραμένει κομψή και σικάτη. Γι’ αυτή της την έξοδο επέλεξε ένα μαύρο κοντομάνικο, το οποίο συνδύασε με κολιέ και σκουλαρίκια, ενώ τα μαλλιά της ήταν επιμελώς ατημέλητα.