Μπαράζ αντιδράσεων προκαλεί ένα σκίτσο της «Εφημερίδας των Συντακτών», που σχολιάζει τη δολοφονία του δημοσιογράφου Γιώργου Καραϊβάζ, εμπλέκοντας ωστόσο, με χυδαίο τρόπο, και τον Κυριάκο Μητσοτάκη. Και αυτό, καθώς στο σκίτσο του Πέτρου Ζερβού για την «ΕΦΣΥΝ» της Δευτέρας, απεικονίζεται ο πρωθυπουργός να πίνει καφέ και να διαβάζει εφημερίδα, «καθισμένος» στο σκούτερ των δραστών της εν ψυχρώ εκτέλεσης του δημοσιογράφου.
Όπως ήταν αναμενόμενο, για το σκίτσο της ΕΦΣΥΝ με τον κ. Μητσοτάκη ως συνεπιβάτη στη μηχανή των εκτελεστών, πήρε θέση και η κυβερνητική εκπρόσωπος, Αριστοτελία Πελώνη, η οποία το χαρακτήρισε «απαράδεκτο». «Δεν ξέρω πώς να σχολιάσω το σκίτσο της ΕΦΣΥΝ. Απαράδεκτο. Το αφήγημα που επιδιώκεται να περάσει ότι η Ελλάδα είναι Κολομβία είναι ανυπόστατο. Να είναι πιο προσεχτική η αντιπολίτευση και ο κ. Τσίπρας» υπογράμμισε, κάνοντας λόγο για διασυρμό της χώρας μας στο εξωτερικό.
«Θύελλα» αντιδράσεων υπήρξε και στο Twitter, με τα σχόλια να είναι, ως επί το πλείστον, επικριτικά:
ΕφΣυν, Χίος, Βαξεβάνης κατηγορούν τον πρωθυπουργό πως σκότωσε τον Καραϊβάζ. Πως το είχε πει ο Σαμαρας; Τα ακρα ενώνονται. Και συνεργάζονται, λέω εγώ pic.twitter.com/x3FIjFB7aL
— LouellaDeVil (@MsLouellaDeVil) April 12, 2021
Πάντα τα άκρα είναι το ίδιο… Υπάρχει ο δεξιόστροφος φασισμός και η χειρότερη ακόμα μορφή του ο αριστερόστροφος φασισμός.
— Ioannis (@Ioannis17888914) April 12, 2021
Η ΕΦΣΥΝ:
-είναι φαν Κουφοντίνα, ως επαναστάτη, δλδ ως φονιά.
-συστηματικά ευτελίζει το Άουσβιτς, παρά τα διαρκή παράπονα του ΚΙΣ
-δεν έχει πει λέξη για τον βιαστή Πρέσβη Βενεζουέλας.Άρα το σκίτσο που εμφανίζει (για πρώτη ίσως φορά;) δολοφόνους ως "κακούς" είναι μεγάλη πρόοδος. pic.twitter.com/ufE0gGdbKD
— Ουίνστον Σμιθ 🇺🇦 (@Ouinston) April 12, 2021
Η ΕΦΣΥΝ σήμερα συνδέει τη δολοφονία #Καραιβαζ με τον ίδιο τον Πρωθυπουργό, αποδεικνύοντας την πλήρη ταύτιση της με το (μασίφ πλέον) μπλοκ Χίου – Βαξεβάνη. pic.twitter.com/S28Jv9ku9E
— Georghy Zhukov (@GeorghyZhukov) April 12, 2021
Απελπισία και αλητεία ταυτόχρονα.
— Dum Spiro Spero (@papas_spiros) April 12, 2021
Και ανυπομονούν να συλληφθούν για να κάνουν πορείες συμπαράστασης ……
— telis mar (@telis353) April 12, 2021
Σκεφτόμουν να σχολιασω το σκιτσο της ΕΦΣΥΝ αλλα απο την αλλη δε θα σχολιαζα ποτε ενα ηλιθιο σκιτσο απο το Στοχο πχ ή απο την Εσπρεσσο αρα γιατί να ασχοληθώ με την ΕΦΣΥΝ
— LavrentisBeria (@LavrentisBeria4) April 12, 2021
Απάντηση στα αρνητικά σχόλια για το σημερινό του σκίτσο στην «Εφ.Συν.» με τον πρωθυπουργό και τους εκτελεστές του Γιώργου Καραϊβάζ δίνει ο σκιτσογράφος Πέτρος Ζερβός, με ανάρτησή του στο Facebook.
Ο σκιτσογράφος, μεταξύ άλλων, επισημαίνει ότι «το λιγότερο που δείχνουν οι αντιδράσεις είναι άγνοια να «διαβάσουν» ένα σκίτσο αν υποθέσουμε ότι είναι καλοπροαίρετες!» και ότι «μέσω του σκίτσου επιχειρούν έναν γελοίο αντιπερισπασμό από τα τρέχοντα για να πλήξουν ό, τι τους αντιπολιτεύεται και εν προκειμένω την Εφημερίδα των Συντακτών!»
Αναλυτικά:
«Με έκπληξη άκουσα ότι το σημερινό μου σκίτσο στην Εφημερίδα των Συντακτών ξεσήκωσε αντιδράσεις γιατί «παρουσιάζει τον Πρωθυπουργό ως τρομοκράτη»! Κατ’ αρχήν αν ήθελα να τον παρουσιάσω ως «τρομοκράτη», θα τον παρουσίαζα με ρούχα που φοράει κάθε «τρομοκράτης» που σέβεται τον εαυτό του, δηλαδή μπουφανάκι, κράνος ή μάσκα και σε ετοιμότητα κι όχι ανέμελο με καφέ και διαβάζοντας εφημερίδα πάνω στο μηχανάκι! Το λιγότερο που δείχνουν οι αντιδράσεις είναι άγνοια να «διαβάσουν» ένα σκίτσο αν υποθέσουμε ότι είναι καλοπροαίρετες! Η γελοιογραφία πάντα δουλεύει με την υπερβολή!!! Τι δεν καταλαβαίνουν αυτοί που, τάχα μου, αντιδράνε?
Ο Πρωθυπουργός πάνω στο μηχανάκι που εκτελεί «συμβόλαιο» πίνοντας καφεδάκι και διαβάζοντας εφημερίδα θέλει να δείξει συμπυκνωμένα, και μέσω της υπερβολής, έναν Πρωθυπουργό εκτός πραγματικότητας!
Έναν Πρωθυπουργό που, μαζί με τον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη, χρειάστηκαν μια ολόκληρη μέρα ωσότου αναφερθούν στο περιστατικό της εν ψυχρώ εκτέλεσης δημοσιογράφου μέρα-μεσημέρι στην Αθήνα όταν όλη η Ευρώπη βούιξε για το περιστατικό και υψηλόβαθμοι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι έκανα δηλώσεις αποτροπιασμού αυθημερόν! Όμως οι αντιδράσεις δεν είναι καλοπροαίρετες, αλλοιώνουν σκόπιμα το νόημα του σκίτσου γιατί απλώς θέλουν «να πετάξουν την μπάλα στην κερκίδα».
Το όργιο αστυνομικής βίας που ζήσαμε προ ημερών, το «σκάνδαλο Λιγνάδη», μια πανδημία που μετά από ένα χρόνο κυβερνητικών παλινωδιών βρίσκεται στο κόκκινο, η «υπόθεση Φουρθιώτη» και τώρα η εν ψυχρώ δολοφονία δημοσιογράφου δείχνουν μια χώρα σε βαθιά παρακμή και σήψη που ο μόνος δεν την παίρνει χαμπάρι είναι ένας ανέμελος Πρωθυπουργός!!! Μέσω του σκίτσου επιχειρούν έναν γελοίο αντιπερισπασμό από τα τρέχοντα για να πλήξουν ό, τι τους αντιπολιτεύεται και εν προκειμένω την Εφημερίδα των Συντακτών!»