Επαρκείς ενδείξεις που αναμένεται εντός ωρών να μετατραπούν σε αποδείξεις όσον αφορά στην εμπλοκή του 32χρονου πιλότου στο έγκλημα στα Γλυκά Νερά, έχουν πλέον στα χέρια τους οι αστυνομικού του Τμήματος Ανθρωποκτονιών.
Σύμφωνα με πληροφορίες ο πιλότος δεν κατάφερε να απαντήσεις πειστικά σε καίρια ερωτήματα των αστυνομικών και συγκεκριμένα στις διαφορές της ώρας όσον αφορά στην αφαίρεση της κάρτας sim στο καταγραφικό μηχάνημα παρακολούθησης , στις τρείς κλήσεις που γίνονται κατά τη διάρκεια της νύχτας της δολοφονίας της άτυχης Καρολάιν από το κινητό του, αλλά και στην εικόνα που έχει ανακτηθεί από το καταγραφικό και απεικονίζει τον ίδιο να βρίσκεται στο ισόγειο της σοφίτας κρατώντας αγκαλιά το μωρό του.
Σε όλα αυτά τα ερωτήματα δεν μπόρεσε να απαντήσει επαρκώς και πλέον οι αστυνομικοί είναι στην διαδικασία συλλογής στοιχείων που θα μπορούσαν να αποδείξουν την ενχή του 32χρονου.
ΕΛΑΣ: «Μεταφέραμε στη ΓΑΔΑ τον 32χρονο γιατί έχουμε νέα στοιχεία»
Εχουν προκύψει νεότερα στοιχεία για τα οποία χρειάζονται διευκρινίσεις. Γι’ αυτό το λόγο κλιμάκιο της ΕΛΑΣ μετέβη στην Αλόνησο. Τα στοιχεία ωστόσο δεν μπορούν να περιμένουν. Περιμέναμε να τελεστεί το μνημόσυνο. Θα μπορούσε να έχει γίνει και χθες, σεβαστήκαμε ωστόσο την επιθυμία του να παραστεί στο μνημόσυνο» δήλωσε ο εκπρόσωπος της ΕΛΑΣ Απ. Σκρέκας.
Οπως τόνισε η αναπληρώτρια εκπρόσωπος της ΕΛ.ΑΣ., σήμερα πρωινές ώρες ο 32χρονος σύζυγος του θύματος μεταφέρθηκε με πλωτό μέσο και από εκεί αεροπορικώς στην ΓΑΔΑ προκειμένου να εξεταστεί ως μοναδικός αυτόπτης μάρτυρας.
Υπενθυμίζεται ότι το μεσημέρι μεταφέρθηκε στη ΓΑΔΑ εσπευσμένα ο 32χρονος πιλότος , ώστε να εξεταστεί ως ο μοναδικός αυτόπτης μάρτυρας του εγκλήματος, σε νέα στοιχεία που έχουν προκύψει από τις έρευνες.