Ο υπουργός Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας, Βασίλης Κικίλιας, πραγματοποίησε αυτοψία στο μεγάλο ρέμα της Ραφήνας: «Ο προορισμός μας, η δουλειά μας και υποχρέωση μας είναι να προασπίζουμε τους πολίτες, τον κόσμο από το οποιοδήποτε καιρικό φαινόμενο. Ξαναείχαμε Ιανό και μπορεί να ξανά έχουμε, δεν ξέρουμε πότε. Είμαστε σε περίοδο κλιματικής κρίσης. Απαιτείται λοιπόν όλοι αυτοί να κάνουν τη δουλειά τους. Δηλαδή απαιτούνται μέτρα και τώρα, σήμερα, όχι αύριο, όχι μεθαύριο» είπε σε δηλώσεις του.