Close this search box.
Search

Basket League: Μεγάλη νίκη του ΠΑΟ μέσα στο ΣΕΦ, 54-66 τον Ολυμπιακό

Πριν 9 μήνες

Ο Παναθηναϊκός με… όπλο του την εξαιρετική άμυνα, αλλά και την αστοχία του Ολυμπιακού από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” (4/16), κατάφερε να… αλώσει το κατάμεστο ΣΕΦ, επικρατώντας με 66-54 για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι… διστακτικές. Ο Παναθηναϊκός ευστόχησε νωρίς σε τρίποντο με τον Γκάι, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ενέργειες των Πίτερς και Παπανικολάου για το 4-3 (3′). Οι “πράσινοι” απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα με 9-5 (5′) χάρη στους Γκάι και Λεσόρ, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν άμεση αντίδραση και στη συνέχεια απέκτησαν το “πάνω χέρι” με τρίποντο του Κέιναν (12-11). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 12-11 υπέρ των γηπεδούχων, σε ένα ματς που ξεκίνησε… αρκετά άστοχα εκατέρωθεν.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πάλι με εύστοχο τρίποντο στη δεύτερη περίοδο, αυτή τη φορά δια χειρός Ερνανγκόμεθ, ωστόσο το σύνολο του κόουτς Μπαρτζώκα “έτρεξε” ένα σύντομο 5-0 σερί (17-14, 13′) με πρωταγωνιστές του τους Γκος και Μιλουτίνοφ. Η άμυνα των Πειραιωτών… έσφιξε και στη συνέχεια και με τις συνεργασίες των Λαρεντζάκη και Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7 πόντους διαφορά (25-18, 17′). Το “τριφύλλι” βρήκε σκορ στην επίθεσή του με το τρίποντο του Ερνανγκόμεθ και την ενέργεια του Μήτογλου από κοντά, μειώνοντας στους 4 πόντους (27-23, 18′). Ο Σλούκας πέτυχε τους πρώτους του πόντους ως αντίπαλος του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, όμως οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να “κλείσουν” το πρώτο ημίχρονο στο +3 (31-28) μετά τις εύστοχες βολές του Μήτογλου στην εκπνοή για τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπου που άρχισε και το ματς, δηλαδή με τον Γκάι να ισοφαρίζει μετά από σουτ τριών πόντων, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με… το ίδιο νόμισμα δια χειρός Πίτερς. Ο Κέιναν έδωσε “ρυθμό” με εύστοχο τρίποντο, όμως στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις με τους Λεσόρ και Μήτογλου για το 37-37 (24′). Η αστοχία των δυο ομάδων συνεχίστηκε, με τον Γκριγκόνις να ισοφαρίζει με δίποντο και τον Μήτογλου να φέρνει προβάδισμα τριών πόντων (39-42, 28′) στους “πράσινους”. Ο Μήτογλου συνέχισε να ταλαιπωρεί την “ερυθρόλευκη” άμυνα, όμως ο Γκος με εύστοχο τρίποντο, μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (43-45) για το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν δυναμικά το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Γκάι να ευστοχεί σε τρίποντο και στη συνέχεια, τον Ερνανγκόμεθ να δίνει “αέρα” 5 πόντων (45-50, 33′) στην ομάδα του. Ο Σλούκας με ντράιβ έδωσε το +6 (50-56, 35′) στο “τριφύλλι”, όμως ο Κέιναν έδωσε… ανάσα στους Πειραιώτες με “καλάθι και φάουλ” (54-58, 38′). Μήτογλου και Λεσόρ κυριάρχησαν στο “ζωγραφιστό”, με τον Γάλλο σέντερ να δίνει προβάδισμα 8 πόντων (54-62, 39′). Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει και ηττήθηκε με 66-54 για το ματς που έριξε την “αυλαία” της τέταρτης αγωνιστικής της Basket League.