Search
Close this search box.
Search

Champions League: Αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ – Δραματική ήττα με 4-3 στην παράταση από τη Μάλμε

Πριν 2 ώρες

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 4-3 (3-3 κ.δ.) από τη Μάλμε στην παράταση στην ματσάρα της Τούμπας και με συνολικό σκορ 6-5 αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Champions League. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” δέχθηκε γκολ στο 90+6′ και το όνειρό του για συμμετοχή στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση έσβησε στο έξτρα μισάωρο. Με Τσέλιε ή Σάμροκ Ρόβερς στα play off του Europa League οι “ασπρόμαυροι”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη φάση στο ματς ήρθε στο 3′ με απευθείας εκτέλεση του Πένια, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι. Η Μάλμε μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεζε ψηλά τον ΠΑΟΚ, που έκανε αρκετά λάθη και έδωσε δικαίωμα στους Σουηδούς, οι οποίοι στο 10ο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ. Εκτέλεση πλαγίου από τα δεξιά, ο Γιάνσον έβγαλε κεφαλιά πάσα στο δεύτερο δοκάρι, ο Νανάσι αμαρκάριστος (τον έχασε ο Σάστρε) με το κεφάλι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” λίγο μετά το γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό του, να γίνει πιο επιθετικός και κυκλοφορούσε την μπάλα καλύτερα. Η αλλαγή αγωνιστικής εικόνας δικαίωσε τους ασπρόμαυρους, που ισοφάρισαν σε 1-1 στο 21ο λεπτό. Ο Τάισον εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα πήρε τα τέλεια φάλτσα και κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ του τερματοφύλακα της Μάλμε. Στο 44′ ο ΠΑΟΚ τούμπαρε το παιχνίδι με ένα απίστευτο, ανεπανάληπτο, συγκλονιστικό γκολ! Ο Κουλιεράκης ήταν λίγο πιο κάτω από τη σέντρα και με ένα σουτ-βολίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1! Οι Σουηδοί απάντησαν άμεσα όμως. Γέμισμα από τα δεξιά προς τα αριστερά, ο Νανάσι έκανε με τη μία το πλασέ (τον έχασε ξανά ο Σάστρε), ο Κοτάρσκι το απέκρουσε με το ένα χέρι αλλά με το άλλο την έστειλε στα δίχτυα του για το 2-2 στο 45’+1′. Το πρώτο μέρος όμως έκρυβε κι άλλες συγκινήσεις. Ο Άντριγια Ζίβκοβιτς πήρε την μπάλα δεξιά της περιοχής, έκανε εξαιρετικό πλασέ με το αριστερό και με ιδανικό τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2 των ασπρόμαυρων στο 45’+4′! Με προβάδισμα πρόκρισης και 5-4 συνολικό σκορ πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, που είχαν απάντηση σε κάθε γκολ των Σουηδών.

Ιδανικός αυτόχειρας ο ΠΑΟΚ…
(EUROKINISSI)

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 57′ και ήταν για τον ΠΑΟΚ. Χαμηλή εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ από αριστερά, ο Κουλιεράκης πήγε στην πορεία της μπάλας, την βρήκε όσο έπρεπε αλλά ο Νταλίν απέκρουσε όσο έπρεπε για να πάει η μπάλα στο δοκάρι των Σουηδών! Στο 59′ ο “Δικέφαλος του Βορρά” άγγιξε ξανά το γκολ. Εξαιρετική κάθετη πάσα του Κωνσταντέλια στην περιοχή, ο Μπράντον βρέθηκε στην πλάτη της σουηδικής άμυνας, αλλά ήταν άστοχος. Η Μάλμε απείλησε μετά από ώρα στο ματς. Ο Στρίγκερ έκανε το πλασέ από τα όρια της περιοχής και ανενόχλητος, αλλά αυτό κατέληξε στα χέρια του Κοτάρσκι στο 68′. Οι Σουηδοί όσο περνούσε ο χρόνος έχαναν την ενέργειά τους και δεν είχαν καθαρό μυαλό για να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Κοτάρσκι. Τα λεπτά περνούσαν, ο ΠΑΟΚ κρατούσε το 3-2 και η Μάλμε απογοητευόταν. Το παιχνίδι όμως ήταν δραματικό από την αρχή μέχρι το τέλος. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά με γέμισμα στην περιοχή, ο Κοτάρσκι έδιωξε τρεις φορές με πόδι και σώμα, ο Καμαρά απομάκρυνε σε αντίπαλο, με την μπάλα να κοντράρει στον Ζέτερστορμ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 3-3 στο 90+6′! Έτσι, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

H Mάλμε με την ψυχολογία στα ύψη από το buzzer beater στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα μπήκε στην παράταση πολύ καλύτερη από τον ΠΑΟΚ και βρήκε γκολ στο 99′. Οι Σουηδοί έκρυψαν την μπάλα, ο Κρίστιανσεν βγήκε τετ-α-τετ με τον Κοτάρσκι, τον πέρασε και σε κενή εστία έκανε το 4-3. Μεγάλη ευκαιρία για τη Μάλμε στο 104′! Ο Αλί πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά ο Κοτάρσκι απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο το πλασέ του. Στο 105+3′ ο Αλί έκανε νέα τρομερή κούρσα, άφησε πίσω του τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, αλλά ο Κοτάρσκι τον κέρδισε ξανά σε τετ-α-τετ! Οι Σουηδοί συνέχισαν να κυριαρχούν και στο δεύτερο μέρος της παράτασης και στο 108′ η οβίδα του Γιόνσεν από τα όρια της περιοχής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι και στη συνέχεια ο Κρίστιανσεν αστόχησε με κεφαλιά. Στο 109′ ο Τισουντάλι πήγε να βάλει ένα τρομερό γκολ με γυριστό, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια του Ντάχιν. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ να αποχαιρετά το Champions League και να συνεχίζει play off του Europa League.

ΓΚΟΛ: 21′ Τάισον, 44′ Kουλιεράκης, 45’+4′ Ζίβκοβιτς / 10′,45’+1′ Νανάσι, 90+6′ Ζέτερστορμ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38′ Σάστρε, 65′ Μπάμπα, 100′ Μουργκ,120′ Κουλιεράκης / 62′ Γιόνσεν, 90+1′ Γιάνσον 90+4′ Tελίν
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / –
ΔΟΚΑΡΙ: 57′ Κουλιεράκης / 108′ Γιόνσεν

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (72′ Σβαμπ), Καμαρά, Ζίβκοβιτς (72′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (85′ Βιεϊρίνια), Τάισον (49′ λ.τρ. Μούργκ, 102′ Τισουντάλι), Μπράντον (72′ Tσάλοφ).

Μάλμε: Ντάχιν, Στρίγκερ (114′ Όλσον), Γιάνσον, Ζέτερστορμ, Μπουσανέγιο, Ρίεκς (60′ Μπολίν), Πένια (106′ Μπεργκ), Γιόνσεν, Νανάσι (79′ Κρίστιανσεν), Τελίν (114′ λ.τρ. Ρόσλερ), Μπότχαϊμ (88′ Αλί).//Λ.