Σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Άμυνας, η άσκηση αυτή αποσκοπούσε στην οργάνωση Ζώνης Ρίψεως – Μεταφοράς Εφοδίων στην περιοχή ευθύνης της ταξιαρχίας.
Η ΤΑΜΣ είχε ως στόχο να εξοικειώσει το προσωπικό της ταξιαρχίας με τις διαδικασίες οργάνωσης Ζώνης Ρίψεως, περιλαμβανομένης της ρίψης εφοδίων και υλικών από ελικόπτερο, καθώς και τις διαδικασίες υποδοχής, παραλαβής και προώθησης των υλικών στις υποστηριζόμενες μονάδες.
Όπως αναφέρεται, «τα αποτελέσματα της άσκησης κατέδειξαν το υψηλό επίπεδο ετοιμότητας και επιχειρησιακής εκπαίδευσης του συμμετέχοντος προσωπικού, καθώς επίσης και το υψηλό ηθικό και επαγγελματισμό του».