Οι περσινές αντιδράσεις των πολιτών που δεν μπορούσαν να έχουν πρόσβαση σε παραλίες γιατί οι επιχειρηματίες είχαν καταλάβει με διάφορους τρόπους την ακτογραμμή έφερε την λήψη άμεσων μέτρων από τις αρχές.
Από το Πολύχρονο Χαλκιδικής ο δημοσιογράφος της ΕΡΤ Παύλος Σαρόγλου σε μια επιτόπια έρευνα διαπιστώνει κατά πόσο εφαρμόζονται οι νομοθετικές ρυθμίσεις.
Ο νόμος ορίζει απόσταση τέσσερα μέτρα από το κύμα, αλλά κάποιοι επιμένουν ότι αυτό διαφέρει ανάλογα με την άμπωτη και την παλίρροια. Με τέτοιες δικαιολογίες προσπαθούν να υπεκφύγουν και να συνεχίσουν θεωρητικά “νομότυπα” την παρανομία τους. Ωστόσο, τέτοια θέματα έχουν επιλυθεί και εννοείται πως η απόσταση μετράται κατά την διάρκεια του παλιρροϊκού φαινομένου, πέρα από το μέγιστο σημείο της πλημμυρίδος και όχι της αμπώτιδος. Ούτως ή άλλως αυτά ορίζονται στο Άρθρο 5 «Οριοθέτηση αιγιαλού, παραλίας και παλαιού αιγιαλού», του σχεδίου νόμου με τίτλο: «Όροι αξιοποίησης της δημόσιας περιουσίας στις παραθαλάσσιες περιοχές και άλλες διατάξεις».
Τα μικτά κλιμάκια που θα βγαίνουν σε ελέγχους κατά την θερινή περίοδο θα συνεργάζονται με όλες τις συναρμόδιες υπηρεσίες και οι καταπατητές των παραλιών δεν θα μπορούν να συνεχίσουν τις μικρές ή μεγαλύτερες παρανομίες.
Από 2.000 έως 60.000 ευρώ θα είναι το πρόστιμο για εκείνους που θα απαγορεύουν την πρόσβαση στις παραλίες των επισκεπτών, ενώ προβλέπεται και η αφαίρεση της άδειας λειτουργίας των επιχειρήσεων.