-->
02.05.2024

Ε(χ)ασε την ευκαιρία να πατήσει στην κορυφή η ΑΕΚ, 2-2 στο Αγρίνιο

Εμπόδιο στην ΑΕΚ στάθηκε ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο, ο οποίος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και να κρατήσει την Ένωση μακριά από την κορυφή.

Ο Παναιτωλικός φιλοξένησε το απόγευμα της Δευτέρας (18/12) την ΑΕΚ στο Αγρίνιο για την 14η αγωνιστική της Super League. Οι Αγρινιώτες προερχόντουσαν από δύο σερί νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο και επιζητούσαν να πάρουν βαθμό ή βαθμούς από την αναμέτρηση με τους ”κιτρινόμαυρους”, η Ένωση ήθελε την νίκη, με την οποία θα ”σκαρφάλωνε” στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και θα ήταν μόνη πρώτη.

Ο Γιάννης Πετράκης δεν είχε στη διάθεσή του, τους ΣενγκέλιαΝτίας, αλλά και τον τιμωρημένο Πέρες. Από την άλλη, ο Αλμέιδα είχε αρκετά γεμάτο απουσιολόγιο. Πιο συγκεκριμένα, από την αναμέτρηση απουσίασαν οι Πόνσε, Αραούχο, Στάνκοβιτς, Πινέδα, Άμραμπατ, Πισάρο και Κάλενς.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους ”κιτρινόμαυρους”, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα ο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε την κακή αναχαίτηση από την άμυνα του Παναιτωλικού και με ένα εξαιρετικό τελείωμα με το αριστερό άνοιξε το σκορ. Στο 7′ ο Φρεντ έκανε το σουτ από τα αριστερά το οποίο κατάφερε και έδιωξε σε κόρνερ. Η ”Ένωση” είχε τον έλεγχο του ρυθμού και στο 15′ ο Ελίασον με ένα άψογο σουτ από δεξιά έδωσε ”αέρα” δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 24′ ο Μάνταλος είδε μέσα στην περιοχή τον Ζίνι και αυτός με τη σειρά του σούταρε, ο Καπίνο αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 35ο λεπτό ο Παναιτωλικός κέρδισε πέναλτι, ο Μλάντεν πρόλαβε τον Μουκουντί και τσίμπησε την μπάλα, ο Γάλλος στόπερ βρήκε χαμηλά το πόδι του 32χρονου Ρουμάνου και ο Μανούχος καταλόγισε πέναλτι . Ο Ζοάο Πέδρο ήταν ψύχραιμος από την άσπρη βούλα και με εκτέλεση… αλά πανένκα μείωσε σε 2-1. Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου παρότι κινδύνευσε σε αντεπιθέσεις του Παναιτωλικού. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με την Ένωση να βρίσκεται μπροστά στο σκορ και να έχει το… πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός ανέβασε τις γραμμές του, προσπάθησε να βρει ευάλωτη την άμυνα της ΑΕΚ, οι φιλοξενούμενοι με την σειρά τους εκμεταλλεύτηκαν το συγκεκριμένο γεγονός και έφυγαν αρκετές φορές στην κόντρα επίθεση, στο 57′ η Ένωση έκανε την πρώτη φάση για το δεύτερο μισό, ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε από μακριά, με την μπάλα να καταλήγει λίγα μέτρα έξω από την εστία. Τέσσερα λεπτά μετά ο 28χρονος Σέρβος απείλησε ξανά με μακρινό σουτ, αυτή τη φορά η μπάλα πήγε στην εστία και ο Καπίνο απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 63′ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ντουάρτε γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής, με τον Μάνταλο να προλαβαίνει τον Μλάντεν λίγο πριν εκτελέσει από κοντά. Ο Παναιτωλικός στο 65′ ισοφάρισε με τον Μπαλντασάρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το… ριμπάουντ και την κακή αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ και με έναν ”κεραυνό” έκανε το 2-2. Η ομάδα του Αλμέιδα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να πάρει και πάλι τον έλεγχο του αγώνα, στο 83′ πάλι ο Γκατσίνοβιτς έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με γυριστό σουτ λίγο έλειψε να κάνει το 3-2, απέκρουσε με υπερένταση ο Καπίνο. Η ΑΕΚ όσο πλησίαζε το σφύριγμα της λήξης πίεζε ακόμα περισσότερο τα καρέ του Παναιτωλικού. Στο 90′ ο Βίντα με κεφαλιά από κοντά προσπάθησε να κάνει το 3-2, ωστόσο, η μπάλα βγήκε άουτ. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε στα λεπτά καθυστερήσεων να βρει το πολυπόθητο γκολ και ο αγώνας παρέμεινε στο 2-2.

ΓΚΟΛ: 37′ Πέδρο (πεν.), 65′ Μπαλντασάρα / 2′ Γκαρσία, 14′ Ελίασον