Search
Close this search box.
Search

Κροατία – Ελλάδα 69-80: Θριαμβευτική επιστροφή της Εθνηικής στους Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 χρόνια

Πριν 3 μήνες

Εθνική φτιαγμένη από… άλλες εποχές, «μάγεψε» στο προολυμπιακό τουρνουά και πέτυχε τον μεγάλο της στόχο. Με μία απίθανη εμφάνιση κόντρα στην Κροατία, κέρδισε 80-69 στον τελικό με και εξασφάλισε ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, όπου θα είναι στον πρώτο όμιλο.

Η Ελλάδα έκανε το 4/4 στο προολυμπιακό τουρνουά και με «όπλο» την άμυνα, πέρασε τους Κροάτες, κρατώντας το προβάδισμά της από τη δεύτερη περίοδο. «Μαγικός» Νικ Καλάθης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, απίθανος Γιάννης Αντετοκούνμπο με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και τρομερός Γιώργος Παπαγιάννης με 19 πόντους και 2 ριμπάουντ. Η Εθνική για τέταρτη φορά θα παίξει σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τρομερό ξεκίνημα από τον Παπαγιάννη

Το παιχνίδι είχε ξεκινήσει με τις δύο ομάδες να είναι μόνιμα κοντά στο σκορ και τον Γιάννη Παπαγιάννη να είχε και τους πέντε πόντους της Εθνικής. Η Ελλάδα είχε περάσει μπροστά στο σκορ με τον Giannis να σκοράρει δύο σερί φορές, όμως η Κροατία έβρισκε λύσεις με Ζούμπατς και Χεζόνια.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τρίποντο είχε βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα με 22-20, όμως ο Χεζόνια με βολές διαμόρφωσε το 22-22 που ήταν και σκορ πρώτης περιόδου. Ο παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης είχε 10 πόντους, όσους είχε και ο εξαιρετικός Γιώργος Παπαγιάννης. Η Ελλάδα είχε 0/2 βολές, 5/11 δίποντα και 4/5 τρίποντα μετά από δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η «επίσημη αγαπημένη» είχε μπει πιο δυνατά στο παρκέ και δεν είχε αφήσει την Κροατία να πάρει προβάδισμα. Στο 05:03 με τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου, είχε πάρει για πρώτη φορά στον αγώνα προβάδισμα έξι πόντων (35-29), ενώ λίγο αργότερα ο Γουόκαπ έκανε το 37-29.

Οι Κροάτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν το σκορ, όμως με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-39. Τρομερός ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος είχε 16 πόντους, με 4/5 τρίποντα, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε φτάσει τους 11.

Η Ελλάδα είχε 1/5 βολές, 10/18 δίποντα και 8/17 τρίποντα, ενώ είχε μαζέψει ένα λιγότερο ριμπάουντ από την Κροατία (17-16). Εξαιρετική η εικόνα της εθνικής μας στη δεύτερη περίοδο, έστω και αν δεν μπορούσε να πλησιάσει με άνεση το ζωγραφιστό και να σκοράρει από κοντά.

Απίθανοι Καλάθης και Giannis – Η Εθνική στο Παρίσι

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Εθνική με μπροστάρη τον Νικ Καλάθη είχε εκτοξεύσει τη διαφορά της. Ο γκαρντ της Μονακό, μετά από εφτά λεπτά παιχνιδιού, είχε 11 πόντους και 1 ασίστ, δείγμα του σε πόσο καλή κατάσταση βρίσκεται. Στο 02:14 με δίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο, η διαφορά ήταν στους 14 (64-50).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη διαχειρίστηκε ιδανικά το προβάδισμά της και με τη λήξη της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 66-53. Με τέτοια διαφορά, η Εθνική δεν μπορούσε να χάσει και έτσι φρόντισε να κάνει άψογη δουλειά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η Ελλάδα διαχειρίστηκε τρομερά το ματς και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-69. Ένα αποτέλεσμα το οποίο τη στέλνει για τέταρτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες και σε λίγες βδομάδες θα παίξει στο Παρίσι.