Το ματς του αιώνα έγινε στο Ολντ Τράφορντ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.
Σε μια μυθική παράσταση με 55 τελικές, εκ των οποίων οι 22 στην εστία, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, έστειλε το ματς στην παράταση, όπου η Λίβερπουλ προηγήθηκε ξανά, αλλά με γκολ του Ράσφορντ κι ένα ακόμα του Ντιαλό στο 120′, οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν 4-3 και πήρα το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Γουέμπλεϊ.
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το προβάδισμα κόντρα στη Λίβερπουλ στο 10ο λεπτό του αγώνα στο Ολντ Τράφορντ.
Μετά από ωραία συνεργασία από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Γκαρνάτσο που σούταρε μέσα από την περιοχή και από διαγώνια θέση, με τον Κέλεχερ να αποκρούει και τον ΜακΤόμινεϊ να παίρνει το ριμπάουντ για το 1-0 στο 10′.
Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Λίβερπουλ όμως γύρισε το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά.
Στο 44′ ο Νούνιες έστρωσε στον ΜακΆλιστερ, ο οποίος σούταρε στην κλειστή γωνία του Ονανά, που βρήκε την μπάλα με το χέρι, όμως δεν μπόρεσε να αποκρούσει, με τους «κόκκινους» να ισοφαρίζουν σε 1-1.
Επικράτησε τρικυμία στην άμυνα της Γιουνάιτεντ και τρία λεπτά μετά η Λίβερπουλ βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Νούνιες να ντριμπλάρει και να σουτάρει και τον Ονανά να διώχνει σε πρώτη φάση. Όμως, ο Σαλάχ στο ριμπάουντ σκόραρε σε κενή εστία για το 1-2.
Όμως ο Άντονι έσωσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ισοφαρίζοντας στο 87′ σε 2-2. Ο Βραζιλιάνος που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 71′ πέτυχε το δεύτερο γκολ του στη σεζόν και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Ράσφορντ έχασε μοναδική ευκαιρία στις καθυστερήσεις. Εκεί η Λίβερπουλ πήρε προβάδισμα με τον Έλιοτ, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Έρικσον και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-3 στο 102′.
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως, δεν κατέθεσε τα όπλα. Αρχικά ο Ράσφορντ ισοφάρισε και πάλι σε 3-3. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 120′, μετά από κόρνερ του Τσιμίκα οι «κόκκινοι διάβολοι» βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Ντιαλό πλάσαρε για το 4-3 (και αποβλήθηκε επειδή έβγαλε τη φανέλα και είχε ήδη κάρτα).