Μόνο ο διευθυντής της ΕΜΥ, Θοδωρής Κολυδάς, είχε πει ότι ενδεχομένως να μην είναι και τόσο καυτό το επόμενο τετραήμερο, αλλά επανήλθε με νέα ανάρτηση στο X.
Από την ερχόμενη Κυριακή μέχρι και την Τετάρτη, θα έχουμε θερμές αέριες μάζες οπότε και ο υδράργυρος θα φτάσει σε συγκεκριμένα γεωγραφικά διαμερίσματα έως και τους 36 βαθμούς Κελσίου, τοπικά.
Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο διευθυντής της ΕΜΥ, Θοδωρής Κολυδάς:
✅Έτσι μπορούμε να μιλάμε για σταδιακή άνοδο της θερμοκρασίας από την Κυριακή και μετά, με το πεδίο των ανέμων να είναι γενικά εξασθενημένο. Οι θαλάσσιες αύρες θα δράσουν ευεργετικά στις παράκτιες περιοχές.
✅Η ζέστη θα κρατήσει μέχρι και την ερχόμενη Τετάρτη. Τα όρια των θερμοκρασιών θα περιγραφούν μέχρι και την ερχόμενη Δευτέρα, όπου η προγνωσιμότητα της ατμόσφαιρας είναι καλή. Η Τρίτη και η Τετάρτη θα αξιολογηθούν εκ νέου τις επόμενες ημέρες.
✅Παρουσιάζονται σε πίνακα οι συγκρίσεις των θερμοκρασιών στη στάθμη των 850hPa και ακολουθεί το βίντεο που παρουσιάζεται η εξέλιξη με βάση το μοντέλο ECMWF και GFS.
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ
1. Σάββατο: 32 με 33 και τοπικά στα ανατολικά 34°C
2. Κυριακή : 32 με 34 και τοπικά 35°C
3. Δευτέρα 34 με 35°C στα ηπειρωτικά από Θεσσαλία και νοτιότερα και τοπικά 36°C»