Close this search box.
Search

Φιέστα πρωταθλητών στο Καραϊσκάκη μετά Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-0

Πριν 3 έτη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 ΠΑΟΚ χάρις στο γκολ του Μασούρα στο 32′ στα… προεόρτια της φιέστας για τον 46ο των ερυθρόλευκων- Για 20 λεπτά φάνηκε στο γήπεδο ο ΠΑΟΚ καθώς στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τελική! – Δυο δοκάρια οι Πειραιώτες με Ανδρούτσο, Μπουχαλάκη.

Δείτε Live:

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με 3-4-3. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Ζοζέ Σα. Η τριάδα της άμυνας απαρτιζόταν από Παπασταθόπουλο, Σεμέδο και Χολέμπας. Αριστερός μπακ – χαφ ήταν ο Ρέαμπτσιουκ, δεξιός ο Ανδρούτσος, Εμβιλά και Μπουχαλάκης συνέθεσαν το δίδυμο στο κέντρο της μεσαίας γραμμής. Μπρούμα και Μασούρας έπαιξαν στα «φτερά» και ο Αραμπί στην κορυφή για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1.

Ο ΠΑΟΚ κι αυτός ξεκίνησε με την ίδια διάταξη. Ο Πασχαλάκης υπερασπίστηκε την εστία του Δικεφάλου. Ροντρίγκο, Βαρέλα και Μιχαηλίδης συνέθεσαν την τριάδα των μετόπισθεν. Την αριστερή πλευρά κάλυψε ο Μπάμπα, τη δεξιά ο Λύρατζης, Τσιγγάρας και Αουγκούστο ήταν το κεντρικό δίδυμο στη μεσαία γραμμή, οι Τζόλης (αριστερά), Ουάρντα (δεξιά), Κρμέντσικ (κορυφή) στην επίθεση.

Η ευκαιρία του Κρμέντσικ και η έξοδος του Σωκράτη

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και στο 2′ ο Ουάρντα βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Ολυμπιακού έπειτα από μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου. Στο 4′ ο Τζόλης έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά το πλασέ του Κρμέντσικ αποκρούστηκε από τον Σα. Ακολούθησε άστοχο σουτ του Λύρατζη πάνω από το δοκάρι. Στην ίδια φάση ο Σωκράτης ένιωσε ενοχλήσεις στον αριστερό οπίσθιο μοιριαίο, έφυγε βουρκωμένος από τον αγωνιστικό χώρο και στο 8′ μπήκε στη θέση του ο Καμαρά, με αποτέλεσμα να γυρίσει στο κέντρο της άμυνας ο Εμβιλά.

Οι διαδοχικές ευκαιρίες του Ολυμπιακού

Από το δέκατο λεπτό ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και έφτασε σε διαδοχικές ευκαιρίες. Στο 10′ το σουτ του Μπρούμα έξω από την περιοχή πέρασε άουτ, στο 11′ το σουτ στην κίνηση από τον Αραμπί μετά τη σέντρα του Ρέαμπτσιουκ πέρασε έξω. Ο ΠΑΟΚ διέκοψε την επιθετική δυναμική του Ολυμπιακού στο 19′, όταν μετά τη σέντρα του Μπάμπα από αριστερά, η προβολή του Τζόλη πέρασε πάνω από το δοκάρι. Η ομάδα του Μαρτίνς συνέχισε να πιέζει και να φτάνει σε τελικές. Στο 23′ το σουτ του Καμαρά λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έδιωξε με το ένα χέρι ο Πασχαλάκης, στο 28′ η κεφαλιά του Ρέαμπτσιουκ ήταν άστοχη, στο 29′ ο Αραμπί έβαλε το πόδι, αλλά όχι τόσο δυνατά για να ‘νικήσει’ τον Πασχαλάκη από κοντά.