Αξίζει να σημειωθεί ότι το τρίτο και τελευταίο μέρος των επίσημων δοκιμαστικών (Q3) διεκόπη 1 λεπτό και 36 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωσή του, επειδή ο Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari κατέληξε στις μπαριέρες της στροφής 6, και οι αγωνοδίκες αποφάσισαν ότι δεν θα συνεχιζόταν η διαδικασία. Έτσι, ο Πέρες, ο οποίος είχε εκείνη τη στιγμή τον ταχύτερο χρόνο, «κληρονόμησε» την “pole position”. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε εκείνο το σημείο ο Μαξ Φερστάπεν με την άλλη Red Bull δεν είχε σημειώσει χρόνο (σ.σ. λόγω του δυνατού ανέμου ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής εγκατέλειψε μετά τις πρώτες στροφές την πρώτη προσπάθειά του για ένα γρήγορο γύρο) κι έτσι ο Ολλανδός θα εκκινήσει ένατος.
Η μεγάλη έκπληξη στο Q1 ήταν ο αποκλεισμός του Λανς Στρολ με Aston Martin, ο οποίος κατετάγη μόλις 18ος, ενώ στο Q2 «αποχαιρέτησε» τη διαδικασία ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής, Λιούις Χάμιλτον, με Mercedes, καθώς κατέλαβε την 13η θέση.
Η πρώτη δεκάδα των επίσημων δοκιμαστικών του γκραν πρι του Μαϊάμι έχει ως εξής:
1. Σέρχιο Πέρες (Μεξικό/Red Bull) 1:26.841 2. Φερνάντο Αλόνσο (Ισπανία/Aston Martin) + 0.361 3. Κάρλος Σάινθ Τζούνιορ (Ισπανία/Ferrari) + 0.508 4. Κέβιν Μάγκνουσεν (Δανία/Haas) + 0.926 5. Πιέρ Γκασλί (Γαλλία/Alpine) + 0.945 6. Τζορτζ Ράσελ (Μ. Βρετανία/Mercedes) + 0.963 7. Σαρλ Λεκλέρκ (Μονακό/Ferrari) + 1.020 8. Εστεμπάν Οκόν (Γαλλία/Alpine) + 1.094 9. Μαξ Φερστάπεν (Ολλανδία/Red Bull) - 10. Βάλτερι Μπότας (Φινλανδία/Alfa Romeo) -