Συναγερμός σήμανε το μεσημέρι της Δευτέρας στην Πυροσβεστική για δύο φωτιές που ξέσπασαν σε μικρή απόσταση στο Μαρκόπουλο.
Σύμφωνα με την πυροσβεστική οι δύο πυρκαγιές ξέσπασαν σε απόσταση περίπου 500 η μία από την άλλη και καίνε ξερά χόρτα και ελαιόδεντρα. Είναι σε χαμηλή βλάστηση στο Μαρκόπουλο Αττικής.
Σημειώνεται ότι η μία από τις πυρκαγιές έχει καλύτερη εικόνα. Και στις δύο πυρκαγιές επιχειρούν επίγειες και εναέριες δυνάμεις. με 35 πυροσβέστες με 1 ομάδα πεζοπόρο της 1ης ΕΜΟΔΕ, 9 οχήματα, ενώ κινητοποιήθηκαν 3 Α/Φ και 1 Ε/Π. Παράλληλα παρέχεται συνδρομή από εθελοντές πυροσβέστες και υδροφόρες ΟΤΑ.
Σε δύο διαφορετικές εστίες #πυρκαγιάς, σε χαμηλή βλάστηση στο Μαρκόπουλο Αττικής, επιχειρούν 35 #πυροσβέστες με 1 ομάδα πεζοπόρο της 1ης ΕΜΟΔΕ, 9 οχήματα, ενώ κινητοποιήθηκαν 3 Α/Φ και 1 Ε/Π. Συνδρομή από εθελοντές πυροσβέστες και υδροφόρες ΟΤΑ.
— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) July 8, 2024