Μετά από ένα διάλειμμα ενός μήνα, η Σαν Λορέντζο ήλπιζε να αλλάξει την τύχη της, καθώς η Primera Division ξεκίνησε ξανά, μετά από ένα κακό ξεκίνημα στην σεζόν.
Ωστόσο η Ουρακάν κράτησε την Σαν Λορέντζο στο ισόπαλο 1-1 σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη υπό δυνατή βροχόπτωση στο Estadio Pedro Bidegain, στο ντέρμπι του Μπουένος Άιρες.
Y como todos los últimos clásicos, otro empate deslucido y previsible entre @SanLorenzo y Huracán. Se adelantó el Ciclón c gol d @gastoncampi y empató el Globo c gol d tiro libre d Alarcon. Lo mejor, la hinchada!♥️⚽️ @LigaAFA pic.twitter.com/dVgyJzFAC8
— Leo Frossasco (@leofrossasco) July 20, 2024
Οι γηπεδούχοι, που τερμάτισαν τρίτοι πέρυσι και προκρίθηκαν στα νοκ άουτ του Copa Libertadores, εξακολουθούν να αναζητούν την πρώτη τους νίκη αυτή τη σεζόν.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαν Λορέντζο είχε πολλές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.