Ο κ. Καραμανλής, δεν χαρίστηκε στον κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο του ΣΥΡΙΖΑΕυκλείδη Τσακαλώτο, ο οποίος επανέφερε το θέμα του δολοφόνου της 17Ν Κουφοντίνα και του τα είπε “χύμα και τσουβαλάτα”:
“Απορώ πως ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ ανοίγει πάλι την κουβέντα για τρομοκρατία. Πρέπει κάποτε να αποφασίσετε σε ποια βάρκα πατάτε. Πατάτε στη βάρκα της ριζοσπαστικής και της άκρας Αριστεράς και της μισαλλοδοξίας ή πατάτε στη βάρκα της «σοσιαλδημοκρατίας» και της κεντροαριστεράς που θέλει να σας πάει ο αρχηγός σας;”, του είπε ο Κώστας Καραμανλής.
Και συνέχισε, θυμίζοντάς του τις είπε ο συνάδελφός του Θ. Δρίτσας: “Ο κ. Δρίτσας – για να καταλάβουμε τι είπε – σε μια χώρα φιλελεύθερης δημοκρατίας, κοινοβουλευτισμού, μέλος της ΕΕ, αποκάλυψε την ιδεολογική του συγγένεια. Μας είπε ότι η τρομοκρατία δεν είναι απειλή για τους δημοκρατικούς θεσμούς. Τον μαζέψατε, μαζεύτηκε. Έκανε μια δήλωση του τύπου ‘ναι μεν, αλλά’ και τώρα έρχεται ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ κι ανοίγει αυτό το θέμα.”
“Είναι δυνατόν να ανοίγετε αυτό το θέμα; Κάνετε τερτίπια στον αρχηγό σας; Χθες παρουσίαζε ένα ολόκληρο πρόγραμμα για τα θέματα της υγείας και τώρα ανοίγετε θέματα τρομοκρατίας; Αυτά τα θέματα έπρεπε να έχουν κλείσει κι έχουν κλείσει. Διαβάστε την δήλωση του κ. Μομφεράτου, που είναι συγκλονιστική και είπε πως εμείς θέλουμε να ζήσει ο Κουφοντίνας, αλλά κ. Τσακαλώτο δεν θα αποφασίσετε ούτε εσείς, ούτε εγώ, ούτε κανένας πολιτικός σε ποια φυλακή θα εκτίσει την ποινή του. Αυτό θα το αποφασίσουν άλλοι θεσμοί”.