Search

Ήττα-σοκ για την ΑΕΚ από την Νόα με 3-1 – Δείτε τα γκόλ

Πριν 2 ώρες
ΑΕΚ

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ηττήθηκε στην έδρα της Νόα με 3-1, ενώ είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Λιβάι Γκαρσία και θα ψάξει την ανατροπή στην “OPAP Arena” για να μείνει σε τροχιά Ευρώπης.

Ο αγώνας

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ ήταν αυτή που πίεσε ψηλά την ομάδα της Νόα με σκοπό να βρει χώρους στην άμυνα της. Η “Ένωση” δεν είχε απειλήσει με το πέρας των 15 λεπτών, με τους Αρμένιους να είναι αυτοί που έδειξαν πως αναγκαστούν να αμυνθούν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Στο 22′ η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς μετά το κόρνερ του Μιγιάτ Γκατσίονοβιτς, ο Λιβάι Γκαρσία πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με μια κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Πάνω σε αυτό η ΑΕΚ δεν κατάφερε να χτίσει, μιας και μετά από αυτό το τέρμα η Νόα ήταν αυτή που ήθελε να δυσκολέψει τον “δικέφαλο”. Μετά από ένα λάθος που έκανε ο Στρακόσα, οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Πίνσον στο 34ο λεπτό, γράφοντας το 1-1. Το ημίχρονο έληξε με τις δυο ομάδες να έχουν ελάχιστες στιγμές και με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το ισόπαλο σκορ, όπως ακριβώς ξεκίνησε η αναμέτρηση.

Ήττα-σοκ στην Αρμενία για την ΑΕΚ και τώρα τρέχει…

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ προσπάθησε να κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με τα πρώτα 10 λεπτά του πρώτο ημιχρόνου, αναγκάζοντας την Νόα να κάνει λάθη. Η “Ένωση” δεν είχε καλές στιγμές με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, με την ομάδα από την Αρμενία να είναι κυρίως αυτή που αμυνόταν. Στο 67ο λεπτό ο τερματοφύλακας της ομάδας Τσαντσάρεβιτς, με ένα γέμισμα από την μια περιοχή στην άλλη, νίκησε τον Θωμά Στρακόσα, κάνοντας το 2-1 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δεν κατάφερε μετά από αυτό να ανεβάσει ρυθμούς, μιας και οι ατομικές ενέργειες του Κοϊτά και του Λαμέλα δεν είχαν αποτέλεσμα, με τους παίκτες της Νόα να κάνουν το 3-1 στις καθυστερήσεις, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League. Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη στις 15 Αυγούστου, όπου η ΑΕΚ θα ψάξει την ανατροπή και την πρόκριση στα play off του Conference League.

ΓΚΟΛ: 34′ Πίνσον, 67′ Τσαντσάρεβιτς, 90+8′ Γκρεγκόριο – 22′ Γκαρσία

Κίτρινες: 35′ Γκάμπος, 53′ Πάμπλο, 58′ Σανγκαρέ – 58′ Λιούμπισιτς, 79′ Κοϊτά, 83′ Ρότα