Πανικός επικράτησε το μεσημέρι, όταν άγνωστοι πέταξαν καπνογόνο στον προθάλαμο των αιθουσών κοντά στις σκάλες του 1ου Λυκείου Καλαμάτας. Ο χώρος γέμισε ασφυκτικά με καπνό, με τους μαθητές να εκκενώνουν αμέσως τον χώρο αλλά και το κτήριο καθώς η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική.
Στο σχολείο έσπευσε και ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας, Αγάπιος Οικονομίδης. Αναμένεται να διερευνηθεί από τον Διευθυντή του σχολείου πως ακριβώς έγινε το περιστατικό αυτό και να αποδοθούν ευθύνες.