-->
14.05.2024

La Liga: Πρώτη ξανά η Σοσιεδάδ, «αφεντικό» η Σεβίλλη στο ντέρμπι, «φρένο» της Βαλένθια σε Ατλέτικο

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε το βασκικό ντέρμπι με την Οσασούνα (0-2) επιστρέφοντας στην κορυφή, η Σεβίλλη έμεινε στον πόντο, αφού νίκησε την συμπολίτισσα Μπέτις, με το ίδιο σκορ, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκεται στο -5 αφού στη Βαλένθια έμεινε στο 3-3 δεχόμενη δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη La Liga.

Μ’ επικεφαλής της βαθμολογίας τη Ρεάλ Σοσιεδάδ διακόπτεται λόγω Εθνικών ομάδων η La Liga αφού η ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν νίκη στην Παμπλόνα, στο βασκικό ντέρμπι την Οσασούνα 2-0.

Τα γκολ για τους (αήττητους μετά την πρεμιέρα) φιλοξενούμενους που επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία με την Αθλέτικ Μπιλμπάο κι υποσκέλισαν την συνονόματη τους Ρεάλ Μαδρίτης οι Μερίνο και Γιανουζάι στο τελευταίο 20λεπτο.

Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε κι η Σεβίλλη της Ρεάλ Μπέτις στο ντέρμπι της πρωτεύουσας της Ανδαλουσίας κι είναι στον πόντο από την πρωτοπόρο (μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης).

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν στην επανάληψη ότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής (2 κιτρ.) του Γκουίντο (45′) φτάνοντας στη 2η σερί επιτυχία ενώ έχουν πέντε ματς αήττητοι (εκ των οποίων τέσσερα τρίποντο).

Αντίθετα οι «βερντιμπλάνκος» υπέστησαν τη 2η σερί ήττα χωρίς σκορ.

Νωρίτερα η Ατλέτικο Μαδρίτης υπέστη κάζο μεγατόνων στην Βαλένθια αφού καίτοι κέρδιζε 3-1 ως το 92′ έφυγε με τον έναν πόντο στις αποσκευές της δεχόμενη δύο γκολ ως το 96′ από τον Ούγκο Ντούρο!

Το 3-3 (τρίτη ισοπαλία για την, αήττητη 5 ματς, ομάδα του Σιμεόνε) αφήνει τους «κολτσονέρος» στο -5 (με ματς λιγότερο) από την κορυφή.

Όσο για τις «νυχτερίδες» (που είχαν και δοκάρι με τον Βας στο 63′) έχουν 4π. συγκομιδής τα δύο τελευταία παιχνίδια.

Ισόπαλο, αλλά 2-2, έληξε και το Μαγιόρκα – Έλτσε, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις επίσης κι όλα τα γκολ να σημειώνονται μετά το 68′.

Οι δύο ομάδες δεν κερδίζουν για 5 ματς με τους γηπεδούχους να μετρούν 4 σερί ισοπαλίες και τους φιλοξενούμενους να έχουν 2 πόντους συγκομιδής.

Με την οριακή νίκη της Βιγιαρεάλ επί της ουραγού τη βαθμολογίας Χετάφε ξεκίνησε η δράση στο ισπανικό πρωτάθλημα την Κυριακή, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Το «κίτρινο υποβρύχιο» σκόραρε νωρίς με τον Τριγκέρος και αυτό το γκολ αποδείχθηκε αρκετό προκειμένου να φτάσει στη νίκη με σκορ 1-0.