Ενημερώθηκαν, πρωινές ώρες χθες, οι Λιμενικές Αρχές Μήλου, Ίου, Σπετσών και Παράλιου Άστρους , από το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. (Ε.Κ.Σ.Ε.Δ.) για λέμβο σε δυσχερή θέση με ικανό αριθμό αλλοδαπών, στη θαλάσσια περιοχή δυτικά ν. Μήλου .
Άμεσα υπό τον συντονισμό του Ε.Κ.Σ.Ε.Δ. στην περιοχή έσπευσαν τέσσερα (04) περιπολικά σκάφη (Π.Λ.Σ.) και πλοίο ανοιχτής θαλάσσης (Π.Α.Θ.) Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., ιδιωτικό σκάφος καθώς και ελικόπτερο Λ.Σ. – ΕΛ.ΑΚΤ. όπου εντόπισαν στη θαλάσσια περιοχή ν. Φαλκονέρας ιστιοφόρο σκάφος με τους ανωτέρω αλλοδαπούς.
Πενήντα δύο αλλοδαποί (43 άνδρες, 3 γυναίκες και 6 παιδιά) περισυνελέγησαν από το Π.Α.Θ. και μεταφέρθηκαν στο λιμάνι του Λαυρίου, καλά στην υγεία τους, όπου πρωινές ώρες σήμερα πρόκειται να μεταφερθούν στο Κ.Υ.Τ. Μαλακάσας.