-->
18.04.2024

Μπακς – Σέλτικς 114-122: Σίφουνες «κέλτες» στο Μιλγουόκι (video)

Μπακς και Σέλτικς έδωσαν το δεύτερο μεταξύ τους ματς σε τρία βράδια, με τους δεύτερους αυτή τη φορά να αναδεικνύονται νικητές (114-122), χωρίς μάλιστα να χρειαστούν υπερπροσπάθειά για την ανατροπή.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς προβάδισμα, βάζοντας τα «ελάφια» να κυνηγούν στο σκορ. Ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο, οι «κέλτες» προηγούνταν με 26-32. Στην δεύτερη περίοδο, οι Μπακς έφτασαν ακόμα και στην ισοφάριση, όμως τελικά βρέθηκαν πάλι στο -4 (55-60) στη λήξη του ημιχρόνου

Στην τρίτη περίοδο, οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 11 πόντους (63-74), κλείνοντας το δωδεκάλεπτο με σκορ 89-103. Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τους Μπακς τελικά να γνωρίζουν την 15η τους ήττα τη φετινή σεζόν, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα της Βοστώνης ευστόχησε σε 22 τρίποντα.

Για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς Ρόντιονς Κούρουτς, Πι Τζέι Τάκερ, Μπόμπι Πόρτις, ξεχώρισαν οι Κρις Μίντλετον με 19 πόντους, ριμπάουντ, 4 ασίστ και Τζρου Χόλιντεϊ με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 6 λάθη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για μόλις 27 λεπτά, μετρώντας 16 πόντους (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/6 βολές), 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ρεκόρ καριέρας σημείωσε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 12 πόντους (6/9 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Για τους νικητές, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους νεοαποκτηθέντες Εβάν Φουρνιέ, Λουκ Κορνέτ και τους τραυματίες Οτζελέγε και Τρίσταν Τόμπσον, κορυφαίος ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ με 34 πόντους (9/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ) και 7 ασίστ. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Κέμπα Ουόκερ με 21 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και Τζέιλεν Μπράουν με 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-32, 55-60, 89-103, 114-122

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 19 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 16 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόπεζ 6 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 13 (2/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλιντεϊ 17 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Κόνατον 6 (1/7 σουτ, 11 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 12 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φορμπς 6 (2/4 τρίποντα), Μέριλ 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Νουόρα, Ντιακίτε 2, Τουπάν 2

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Μπράουν 18 (2/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Τέιτουμ 34 (9/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ουίλιαμς 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ), Σμαρτ 23 (7/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ουόκερ 21 (3/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκραντ Ουίλιαμς 7 (1), Φολ 2, Πρίτσαρντ 7 (2), Νέσμιθ, Βάγκνερ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Έντουαρντς