Close this search box.
Search

Mundobasket 2023: Ο Καναδάς ισοπέδωσε με 95-65 τη Γαλλία

Πριν 12 μήνες

Οι Καναδοί σκόρπισαν τους «bleus» με σκορ 95-65, κάνοντας επιβλητική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο, απέναντι στους Γάλλους που ήταν τρομερά άστοχοι σε αυτό το διάστημα και δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (27π.) κουβάλησε επιθετικά τους νικητές ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Κέλι Ολίνικ (18π.), ο Ντίλον Μπρουκς (12π.) και ο Νικέιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ (12π.). Όσον αφορά τη Γαλλία, ο Εβάν Φουρνιέ σημείωσε μεν 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο όμως έμεινε στους 2 πόντους στο δεύτερο ενώ ο Ματίας Λεσόρ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

O αγώνας

Η Γαλλία πέτυχε επτά αναπάντητους πόντους στα πρώτα λεπτά του αγώνα πριν ο Ντίλον Μπρουκς τελειώσει τη φάση με ένα απίθανο κάρφωμα για το 2-7 στο 2′. Πάντως, ο Καναδάς ισορρόπησε άμεσα το ματς με μπροστάρη τον Κέλι Ολίνικ και προηγήθηκε με +5 με το τρίποντο του Αλεξάντερ-Γουόκερ (14-9, 7′.) Σε εκείνο το σημείο, οι «bleus» έτρεξαν σερί 9-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 14-18, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ απέναντι στους Καναδούς που επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (2/8 τρίπ.).

Σε κάθε περίπτωση, ο Εβάν Φουρνιέ ήταν σημείο αναφοράς στο επιθετικό παιχνίδι των Γάλλων που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου, πριν ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ σκοράρει για το 32-31 στο 15:30. Το δίδυμο των Φουρνιέ (19π.) -Λεσόρ (8π.) έδωσε λύσεις στη Γαλλία στο πρώτο ημίχρονο όμως ο Καναδάς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-40, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Ολίνικ (12π.).

Το ξέσπασμα του Καναδά

Οι Καναδοί έπαιξαν με τη βελόνα στο κόκκινο στην τρίτη περίοδο, βελτιώνοντας το ποσοστό τους στο τρίποντο. Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 50-40 στο 22′ για την ομάδα του Ζόρντι Φερνάντεθ που βρήκε ρυθμό στην επίθεση ενώ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία της Γαλλίας. Μάλιστα ο Μπρουκς εκτόξευσε τη διαφορά στο +21, κάνοντας το 65-44 από τη γραμή των βολών στο 29′. Εν τέλει, η τρίτη περίοδος έκλεισε το 68-48 για τους Καναδούς που έκαναν επιμέρους σκορ 25-8 σε αυτό το διάστημα ενώ οι «bleus» τα… έσπασαν με 1/2 βολές, 2/5 δίποντα και 1/10 τρίποντα! Η διαφορά είχε συνεχώς ανοδικές τάσεις για τον Καναδά που συνέχισε στο ίδιο τέμπο αφού ο Αρ Τζέι Μπάρετ ευστόχησε σε τρίποντο για το +31 (83-52, 35′). Τελικά, οι Καναδοί επικράτησαν με 95-65, αρχίζοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο Mundobasket 2023.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 43-40, 68-48, 95-65.