Σε ανακοίνωσή της, η ΝΔ σχολιάζει με ειρωνικό τρόπο την αποκάλυψη ότι ο έμπορος που εμφανίζεται στις κάμερες στα Χανιά για να εκφράζει, δήθεν αυθόρμητα, την οργή του για την κυβέρνηση, είναι στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ.
Στην ανακοίνωση της ΝΔ αναφέρεται:
«Σύμφωνα με τα τοπικά ΜΜΕ, ο αγανακτισμένος πολίτης που εμφανίζεται στις κάμερες στα Χανιά να εκφράζει, δήθεν αυθόρμητα, την οργή του για την κυβέρνηση, στον κ.Τσίπρα, είναι γνωστό στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ, το οποίο πρωτοστατεί μάλιστα στην οργάνωση της περιοδείας. Τόσο στήσιμο! Σκηνοθεσία ΣΥΡΙΖΑ με πρωταγωνιστή τον κ. Τσίπρα και κομπάρσους τα στελέχη του! Πώς το έλεγε ο μεγάλος Δ. Παπαγιαννόπουλος, όταν ως Γκρουέζας ετοίμαζε την περιοδεία του Μαυρογιαλούρου; «Το έχουμε οργανώσει και το αυθόρμητο»!»