Η νέα εποχή του αστυνομικού-ψυχολογικού θρίλερ λέγεται Criminal, και πρόκειται για ένα σκηνικό που θυμίζει στούντιο ηχογραφήσεων.
Στην αίθουσα ανακρίσεων κάθονται αντικριστά ο νόμος και ο παράνομος.
Δύο εκπαιδευμένοι ανακριτές της αστυνομίας πολιορκούν τον άνθρωπο που κατηγορείται για κάποιο έγκλημα και έχει στο πλευρό του τον δικηγόρο του ο οποίος συνήθως στέκεται διακριτικά και παρεμβαίνει μόνο στην κρίσιμη στιγμή.
Πίσω από τη μεγάλη τζαμαρία παρακολουθούν αθέατοι τα υπόλοιπα μέλη του ανακριτικού θιάσου.
Η ανακριτική ομάδα εναλλάσσεται από επεισόδιο σε επεισόδιο, οι στιγμές κρίσης είναι πολλές όσες και οι ανατροπές που προκαλούνται.
Η πλοκή χτίζεται στο μυαλό του θεατή από τη στιχομυθία των εμπλεκομένων, δεν μεσολαβεί κανένα εξωτερικό γύρισμα, η δράση είναι καθαρά θεατρική, αφαιρετική θα έλεγε κανείς, αλλά δεν υπολείπεται διόλου σε σασπένς και σε ενδιαφέρον.
Ο ψυχολογικός παράγοντας είναι το δυνατό χαρτί της σειράς, όπως και η ατμόσφαιρα συνεχούς διαπραγμάτευσης ανάμεσα στα αντίμαχα μέρη.
Παρουσιάζονται τα αγκάθια του σύγχρονου κόσμου – το φυλετικό ζήτημα, τα κρούσματα σεξισμού, οι παθολογικές διαστροφές, τα όρια της ελευθερίας, η ευάλωτη θέση του παιδιού…
Ανακυκλώνονται ωστόσο και οι κλασικές συνταγές του αστυνομικού μυστηρίου σε ρυθμό δικαστικής έντασης. Οι πρωταγωνιστές μόλις που προλαβαίνουν να πάρουν ανάσα ανάμεσα σε μια γουλιά τσάι ή καφέ και συνεχίζουν ακάθεκτοι.