Search

Οι Γερμανοί μαζεύουν υπογραφές για να επαναληφθεί ο αγώνας Γερμανία-Ισπανία

Πριν 3 μήνες
Γερμανία Ισπανία

Οι οπαδοί της εθνικής Γερμανίας έχουν ξεκινήσει να μαζεύουν υπογραφές για την επανάληψη της αναμέτρησης του Euro 2024 με την Ισπανία. Ο προημιτελικός έληξε με νίκη της Ισπανίας όμως το αποτέλεσμα αμφισβητήθηκε έντονα το βράδυ της Παρασκευής λόγω μιας φάσης που ήταν αμφισβητούμενη.

Η Ισπανία προκρίθηκε ως νικήτρια με 2-1 χάρη στην κεφαλιά του Μίκελ Μερίνο στο 119ο λεπτό. Ωστόσο, αυτό ήρθε αφού η Γερμανία θεώρησε ότι θα έπρεπε να της είχε καταλογιστεί νωρίτερα πέναλτι.

Το σουτ του Jamal Musiala χτύπησε στο χέρι του Μαρκ Κουκουρέγια νωρίτερα στην παράταση. Ο διαιτητής Άντονι Τέιλορ, όμως, έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι, παρά τις εκκλήσεις των οπαδών της οικοδέσποινας Γερμανίας.

Το VAR παρέμεινε επίσης στην απόφαση του Άγγλου αξιωματούχου στον αγωνιστικό χώρο, προκαλώντας την αντίδραση των οπαδών.

Έκτοτε αποκαλύφθηκε ότι έπρεπε να δοθεί πέναλτι με βάση τους κανόνες της UEFA για το τουρνουά.

Το κίνημα πιέζει για την επανάληψη του αγώνα λόγω των “πολλών λανθασμένων αποφάσεων”, με κυριότερη τη διεκδίκηση του πέναλτι.

Σχεδόν 350.000 οπαδοί το έχουν ήδη υπογράψει, ενώ ο επόμενος στόχος των 500.000 υπογραφών είναι ήδη κοντά στο να επιτευχθεί.

Πηγή: The Sun