Search
Close this search box.
Search

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η Ελλάδα πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τον Καναδά με 86-79 στην πρεμιέρα

Πριν 2 ώρες

Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη έδωσε τα πάντα στο παρκέ του “Pierre Mauroy”, όμως δεν τα κατάφερε, χάνοντας από τον Καναδά με σκορ 79-86.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε για κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με 34 πόντους, ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κώστας Παπανικολάου με 17. Θετικός ήταν και ο Βασίλης Τολιόπουλος (9π.) ενώ αν είχαμε άλλον ένα παίκτη σε καλή επιθετικά βραδιά, τότε ίσως να είχαμε “κλέψει” το ροζ φύλο αγώνα.

Ο Καναδάς είχε για πρωταγωνιστή τον Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 τελικές πάσες ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 23.

Πλέον η Ελλάδα κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι με την Ισπανία (30/7 12:00) για τον δεύτερο όμιλο, όπου η νίκη είναι αυτοσκοπός, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά.

Ο αγώνας

Ο Γκίλτζιους Αλεξάντερ μπήκε με μεγάλο κέφι στο παιχνίδι, όπως και ο Ντίλον Μπρουκς, με τους Καναδούς να οικοδομούν ένα προβάδισμα της τάξεως των 8 πόντων (7-15). Η Ελλάδα αδυνατούσε έστω να κατεβάσει τη μπάλα, με τους Καλάθη και Γουόκαπ να μοιάζουν εντελώς εκτός ρυθμού, ενώ μόνο ο Αντετοκούνμπο είχε σκοράρει εντός πεδιάς. Η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε με τον Μπάρετ να ευστοχεί σε τρίποντο και να γράφει το 9-22, ύστερα από εφτά λεπτά παιχνιδιού. Η “γαλανόλευκη” στη συνέχεια με την είσοδο του Μήτογλου και του Τολιόπουλου, έγινε πιο επιθετική, έβαλε τα σουτ με τον Παπανικολάου, ενώ έγινε και πιο σκληρή και στην άμυνα. Το 19-24, έδωσε ψυχολογία στους Έλληνες διεθνείς, που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο μείον τέσσερα (22-26), αποδεικνύοντας πως έχουν ποιότητα.

Οι άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες στις επόμενες κατοχές, αφού οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, επιπόλαιες κι αυτό βόλευε μερικώς τον Καναδά. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μείωσε σε 25-28, όμως ακολούθησε ένα δίλεπτο χωρίς καλάθι για την εθνική μας ομάδα κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στο σύνολο του Τζόρντι Φερνάντεζ, να ξεφύγει με δέκα πόντους, χάρη σε τρίποντο του Μπρουκς (25-35). Η Ελλάδα δεν παράτησε το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου, μείωσε εκ νέου σε 34-39, χάρη και στην καλή άμυνα του Καλαϊτζάκη. Δυστυχώς κάποιες μέτριες επιλογές μας, οδήγησαν σε βολές τον Καναδά, που πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 38-48.

Οι Μπρουκς και Μπάρετ μπήκαν ζεστοί στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 5-0 σερί, ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (38-53), όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, απάντησε με τους Αντετοκούνμπο και Καλάθη, ο οποίος φάνηκε να ξυπνά, ανεβάζοντας την απόδοσή του. Η Εθνική είχε βρει ρυθμό, όμως χρειαζόταν 1-2 καλά σουτ, ώστε να μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και να αγχώσει τους ΝΒΑερς του Καναδά. Το 53-60 διαμορφώθηκε με κάρφωμα του Αντετοκούνμπο (25′), όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τους Ολίνικ και Νέπχαρτ, έκαναν το 53-64. Ο αρχηγός Παπανικολάου ήταν συγκλονιστικός και με πέντε αναπάντητους πόντους, έκανε το 58-64, κρατώντας την επίσημη αγαπημένη κοντά στο σκορ. Το 60-68, ίσως αδικούσε την προσπάθεια της εθνικής μας, όμως το ματς είχε πολύ δρόμο.

Ο Τολιόπουλος και ο Γουόκαπ έδωσαν νέα πνοή στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, οι οποίοι με δύσκολα τρίποντα, έφεραν τη χώρα μας τέσσερις πόντους μακριά από τον Καναδά (68-72). Στα επόμενα τρία λεπτά δεν μπορέσαμε να μειώσουμε τη διαφορά κι εκεί φάνηκε και η ποιότητα της παρέας του Γκίλτζιους Αλεξάντερ, που με δύο τρίποντα, έγραψαν το 68-78, όμως απέμεναν σχεδόν τέσσερα λεπτά για τη λήξη του αγώνα. Η κόπωση έκανε την εμφάνισή της στους διεθνείς μας κι αυτό έπαιξε καταλυτικό ρόλο, ώστε να μην μείνουμε κοντά στη διεκδίκηση της νίκης. Η “γαλανόλευκη” γύρισε το παιχνίδι ξανά, με τους Παπανικολάου, Γουόκαπ και Τολιόπουλου να βγαίνουν μπροστά και να δίνουν χέρι βοηθείας στον Αντετοκούνμπο. Το 76-80 με 1:14, κρατούσε άπαντες σε αγωνία, καθώς η νίκη δεν εξασφαλιστεί για καμία ομάδα. Ο Γουόκαπ με κλέψιμο και πάσα στον Giannis, που σκόραρε, άγχωσε τους Καναδούς με το σκορ στο 78-80, όμως ο σταρ των Θάντερ Γκίτζιους Αλεξάντερ, με ατομική ενέργεια, έγραψε το 78-82 και ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση. Το τελικό 79-86 έδωσε τη νίκη στον Καναδά, όμως η Ελλάδα έδειξε πως είναι ικανή να βρεθεί στη νοκ άοαυτ φάση του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ.//ΔΜ

Τα δεκάλεπτα; 22-26, 38-48, 60-68, 79-86