Search
Close this search box.
Search

Ολυμπιακοί Αγώνες: Νίκη για την εθνική Ελλάδας μπάσκετ – Πώς προκρίνεται στους «8»

Πριν 3 ώρες
Ολυμπιακοί Αγώνες εθνική μπάσκετ

Η εθνική ομάδα μπάσκετ της Ελλάδας κατάφερε να επικρατήσει επί της Αυστραλίας με σκορ 71-77 και να επιστρέψει στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους «8», στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αυτή θα εξαρτηθεί από τα αποτελέσματα και των άλλων ομίλων και τη διαφορά πόντων που θα έχουν οι ομάδες, αναμένοντας και το παιχνίδι Καναδάς – Ισπανία (18:15, ΕΡΤ1), με την εθνική μας να αναμένει νίκη του Καναδά.

Η μεγάλη διαφορά που είχε στο ημίχρονο, μειώθηκε στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η εθνική μας διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε τη νίκη.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77

Με τη διαφορά 6 πόντων και αν ο Καναδάς επικρατήσει της Ισπανίας, θα τερματίσει τρίτη στον όμιλο, ελπίζοντας πως με την ολοκλήρωση των αγώνων στα άλλα δύο γκρουπ θα είναι μία από τις δύο καλύτερες τρίτες για να συνεχίσει στα προημιτελικά.